Foto: Arhiva
Saopštenje prenosimo integralno:
Godinama se već govori o prebukiranosti vaspitno obrazovnih ustanova u Budvi. Objekti su planirani za duplo manji broj učenika od onog koji je trenutno u školama. Priliv velikog broja stanovništva u Budvi najviše je pogodio upravo škole i đecu. Organizacija nastave u smjenama u velikoj mjeri otežava funkcionisanje kako školama tako i đeci, remeti porodičan život, organizaciju slobodnog vremena i vanškolskih aktivnosti.
OŠ "Stefan Mitrov Ljubiša" projektovana je za 1000 đaka, a prošlu školsku godinu je završilo 1720 đaka. Prostorni kapacitet je ukupno 47 učionica i jedna sala za fizičko vaspitanje. Ukupno 66 odjeljenja (po trenutnom stanju).
"Druga osnovna škola", projektovana je za 900 ðaka, a proslu školsku godinu je završilo 1800 đaka. Prostorni kapacitet je 27 učionica i dva kabineta i jedna sala za fizičko vaspitanje, a od septembra ce u školi biti 66 odjeljenja (po trenutnom broju upisanih prvaka).
Salu za održavanje fizičkog vaspitanja uglavnom koriste dva odjeljenja, a neka odjeljenja uopšte nemaju čas fizičkog vaspitanja u sali. Pored svega toga, u školama imamo puno djece sa stranog govornog područja, koja ne znaju nas jezik. To dodatno otežava nastavu i đeci, tj. učenicima i nastavnom kadru.
Jedan od pratećih probleme je i nedostatak nastavnog kadra, poseban problem koji se direktno odražava na kvalitet nastave i usvojeno znanje.
Muzička škola je korisnik prostorija "Stefan Mitrov Ljubiša", i raspolaže sa 14 učionica na 627 đaka. Za izvođenje javnih nastupa nemaju adekvatnu prostoriju.
U predškolskoj ustanovi “Ljubica Jovanovic Maša” ukupan broj upisane djece se kreće oko 1500.
Ukupno pet objekata, tri u gradskom jezgru, jedan u Petrovcu, jedan u Prznu. Objekti u gradskom jezgru bilježe veliki broj upisane djece. Takođe i dolaznost u nekim grupama od septembra do juna bude veća i do 100% od propisanog normativa. Pogotovo je alarmantno stanje u vaspitnoj jedinici "Novi vrtić", gdje
većina grupa broji pomenutu dolaznost, tj.brojnost.
Vaspitna jedinica "TQ", koja je ustupljena na korišćenje od Opštine Budva, se nalazi na drugom spratu zgrade, te samim tim predstavlja nenamjenski prostor za vrtić, sa jednim ulazom i izlazom. Imali smo slučaj kada se par puta aktivirao alarm u jednom dijelu te zgrade, pa su ðecu na rukama zaposleni jednim stepenicama spustali u prizemlje.
Vaspitna jedinica Centralni vrtić je iz 1976. god. U svim ovim objektima je upisano i po tri puta vise djece od preporučenih normativa. Trend rasta broja upisane djece otprilike je poceo u svim jedinicama još prije 4 godine. Po zadnjem popisu Budva ima 27000 (po prethodnom 19218) stanovnika, od cega 21% čine deca. Trenutno postoji potreba za jos jednom školom, a prema ovom rastu ubrzo ce postojati i za drugom.
Dakle, obje škole projektovanog kapaciteta 1900 đaka na ukupnom nivou, opslužuju skoro 4000 đaka. U skladu sa tim predlažemo da se napravi novi školski objekat u kom bi smjestili osnovnu školu, muzičku školu i predškolsku ustanovu. Ukoliko smatrate da bi bilo korisno oformiti radnu grupu, stojimo vam na raspolaganju.
Nadamo se da ćete razumjeti naš prijedlog i naći rešenje.
S poštovanjem!
Sandra Mrvaljević, predsjednica savjeta Druge osnovna škole
Sanja Vilus, predsjednica savjeta OŠ "Stefan Mitrov Ljubiša"
Jugoslava Marković, predsjednica savjeta JU Ljubica Jovanović Maša i Savjet roditelja Muzičke škole