Kako je objasnio, ukupno je ove godine kategorisano 37.000 ležajeva, dok se još oko 80.000 smještajnih jedinica vodi kroz sistem turističkih taksi. Poseban doprinos ovom rastu dala je kampanja „Registruj smještaj i budi odgovoran“, kojom je značajno pojednostavljena procedura za dobijanje odobrenja za izdavanje smještaja.
„Stranci su posebno reagovali na ovu inicijativu, pa smo ove godine imali čak 40% prijavljenih kapaciteta od strane stranih državljana,“ istakao je Šćepanović.
Šćepanović/Foto: printscreen
Uspjeh kampanje nije došao slučajno, Sekretarijat za privredu je zajedno sa lokalnom turističkom organizacijom dodatno pojednostavio procedure, omogućivši da se rješenja o kategorizaciji smještaja dobijaju za samo pola sata.
„Naš cilj je da olakšamo proces, a stranka može završiti sve potrebne korake u kancelarijama opštine Budva za manje od sat vremena,“ dodao je.
Pored toga, Šćepanović je skrenuo pažnju na potrebu za pojačanim inspekcijskim nadzorom, posebno tokom turističke sezone. Iako je tokom godine radilo svega dva lokalna turistička inspektora, sekretarijat planira da u narednom periodu poveća njihov broj.
„Očekujemo zapošljavanje dodatnih inspektora, kako bismo pojačali kontrolu i unaprijedili kvalitet turističke ponude,“ naglasio je Šćepanović.
Ove godine, sekretarijat je u saradnji sa Komunalnom policijom i Republičkom inspekcijom dodatno kontrolisao objekte sa produženim radnim vremenom, kao i one koji nijesu ispunjavali sve propise.
„Naš rad je ozbiljan, teren od Jaza do Buljarice je obiman, ali sa novim inspektorima očekujemo da ćemo uspjeti da postignemo još bolje rezultate u narednoj sezoni,“ zaključio je Šćepanović.
Za kraj, Šćepanović je uputio apel građanima da nastave sa prijavljivanjem svojih smještajnih kapaciteta i pridržavanjem propisa, jer se, kako je rekao, samo zajedničkim radom može postići još bolji uspjeh u turizmu.
J.M.