Ilustracija, Foto: Pixabay
Broj zemalja sa nacionalnim strategijama za prevenciju samoubistava povećao se u pet godina od objavljivanja prvog globalnog izveštaja SZO o samoubistvu. Ipak, ukupan broj zemalja sa strategijama je još uvijek premali i vlade se moraju obavezati da će ih uspostaviti.
Stope samoubistva variraju među zemljama, od 5 slučajeva samoubistava na 100 000 stanovnika, do više od 30 na 100 000. Dok se 79% svetskih samoubistava dogodilo u zemljama sa niskim i srednjim dohotkom, zemlje sa visokim dohotkom imale su najvišu stopu, oko 11,5 na 100 000 stanovnika. Gotovo tri puta više muškaraca nego žena izvrši samoubistvo u zemljama sa visokim prihodima, za razliku od zemalja sa niskim i srednjim prihodima, gde je stopa jednaka.
Samoubistvo je bilo drugi vodeći uzrok smrti mladih ljudi starosti 15-29 godina, nakon povrede na putu. Među tinejdžerima uzrasta 15-19 godina, samoubistvo je bilo drugi vodeći uzrok smrti kod devojčica i treći uzrok smrti kod dječaka (posle povreda na putu i nasilja).
U Srbiji čak 13.5 stanovnika na njih 100 000 izvrši samoubistvo, što nas čini jednom od zemalja u samom vrhu stope samoubistava.
Da bi se ovaj problem trajno riješio, potrebno je mnogo napora i truda na svim nivoima države i zajednica. Počev od edukacije i pomoći ugroženim pojedincima, pa do edukacije i pomoći porodicama, školama i ostalim ustanovama koje mogu da promene ovu crnu statistiku.