Društvo

Svjetski dan bezbjednosti pacijenata

Svjetski dan bezbjednosti pacijenata obilježava se svake godine 17. septembra. Ovaj datum je ustanovio Svjetski zdravstveni sabor 2019. godine, sa ciljem da se podigne svijest javnosti i zdravstvenih radnika o značaju bezbjednosti pacijenata.

Svjetski dan bezbjednosti pacijenata

Ilustracija, Foto: Pixabay

Glavni ciljevi obilježavanja su:

jačanje razumijevanja o problemima vezanim za bezbjednost u zdravstvenoj zaštiti,

promovisanje mjera koje smanjuju rizik od grešaka i neželjenih događaja,

podsticanje globalne solidarnosti u zaštiti pacijenata.

Tema za 2025. godinu glasi: „Bezbijedna njega za svako novorođenče i svako dijete“, uz slogan „Bezbjednost pacijenta od samog početka!“

Ovogodišnje obilježavanje stavlja fokus na najmlađe, naglašavajući da ulaganje u sigurnu i kvalitetnu njegu od samog rođenja predstavlja osnovu zdravijeg društva.