Svjetski dan bezbjednosti pacijenata
Svjetski dan bezbjednosti pacijenata obilježava se svake godine 17. septembra. Ovaj datum je ustanovio Svjetski zdravstveni sabor 2019. godine, sa ciljem da se podigne svijest javnosti i zdravstvenih radnika o značaju bezbjednosti pacijenata.
Ilustracija, Foto: Pixabay
Glavni ciljevi obilježavanja su:
jačanje razumijevanja o problemima vezanim za bezbjednost u zdravstvenoj zaštiti,
promovisanje mjera koje smanjuju rizik od grešaka i neželjenih događaja,
podsticanje globalne solidarnosti u zaštiti pacijenata.
Tema za 2025. godinu glasi: „Bezbijedna njega za svako novorođenče i svako dijete“, uz slogan „Bezbjednost pacijenta od samog početka!“
Ovogodišnje obilježavanje stavlja fokus na najmlađe, naglašavajući da ulaganje u sigurnu i kvalitetnu njegu od samog rođenja predstavlja osnovu zdravijeg društva.