11-03-2025

Kurs za podvodnu arheologiju u organizaciji Centra za arheologiju Univerziteta Crne Gore

Centar za arheologiju Univerziteta Crne Gore najavio je organizaciju kursa za podvodnu arheologiju koji ima za cilj da obuči polaznike iz Crne Gore i Albanije u oblasti digitalizacije podvodne kulturne baštine, sa posebnim akcentom na podvodnu arheologiju.


Foto: UCG

Kurs će okupiti 16 učesnika, osam iz Crne Gore i osam iz Albanije. Kako je istakao Darko Kovačević, predstavnik Centra za arheologiju, kurs pokriva važne oblasti.

„Kurs ima za cilj da polaznicima pruži uvod u podvodnu arheologiju i digitalizaciju podvodne kulturne baštine. Biće obuhvaćena metodologija proučavanja podvodnih lokaliteta, tradicionalna dokumentacija, a najvažniji fokus biće na digitalizaciji potopljenih brodova i drugih lokaliteta“, istakao je Kovačević gostujući u jutarnjem programu TV Budva.

Polaznici će se upoznati sa tehnikama fotogrametrijskog skeniranja objekata, kako na kopnu, tako i pod vodom, a posebna pažnja biće posvećena razvoju vještina za digitalizaciju podvodne kulturne baštine.

Kovačević je takođe istakao značaj saradnje sa međunarodnim partnerima.

„Kurs realizujemo u saradnji sa Internacionalnim centrom za podvodnu arheologiju iz Zadra, koji je UNESCO centar. Osim nas, predavači će biti i stručnjaci iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore. Kroz ovu saradnju, želimo da podignemo stručne kapacitete za podvodnu arheologiju i digitalizaciju kulturne baštine na Balkanu“, kazao je.

Predavači će obuhvatiti teme od uvodnih predavanja o podvodnoj arheologiji do praktičnih vježbi iz digitalizacije podvodne kulturne baštine. Svi polaznici, čak i oni koji nisu ronioci, biće u mogućnosti da uče osnovne tehnike.

Jedna od inovacija kursa je upotreba 3D modela potopljenih brodova, kao što je patrolac u uvali Žanjice, koji je digitalizovan kroz prethodne projekte.

„Ovaj 3D model omogućava svim zainteresovanim, i onima koji ne rone, da istraže brod u njegovoj cjelini. Naša aplikacija Breaks for All omogućava korisnicima da putem mobilnih telefona istraže podvodne lokalitete, a uz pomoć virtuelne realnosti, zainteresovani mogu istražiti i brodove iz Crne Gore, Bosne i Hrvatske“, naglasio je.

Kroz digitalizaciju, tehnologija je omogućila da podvodna kulturna baština bude dostupna svima, ne samo roniocima.

Iako su brojna mjesta za kurs ograničena, izabrani kandidati treba da imaju predznanje o kulturnoj baštini i interesovanje za arheologiju.

„Kriterijumi za selekciju polaznika uključuju osnovno znanje o kulturnoj baštini i želju za daljim razvojem vještina u ovoj oblasti. Nije neophodno da budu ronioci, ali je važno da imaju strast za arheologijom“, dodaje.

Kurs je besplatan za učesnike, a obuhvata troškove smještaja, hrane i prevoza. Zainteresovani iz Albanije takođe imaju pokrivene troškove dolaska.

„Zahvaljujući ovom kursu, želimo da podstaknemo saradnju među institucijama Crne Gore i Albanije i omogućimo buduće zajedničke projekte na polju podvodne arheologije“, kazao je Kovačević.

Kurs je u potpunosti podržan od strane UNESCO-a, a realizuje se prema strogim pravilima i akademskim standardima.

„Svi kursevi koje organizujemo su potpuno sigurni, jer poštujemo sve regulatorne okvire, kako za ronjenje, tako i za pristup podvodnoj kulturnoj baštini. Univerzitet Crne Gore ima dugogodišnje iskustvo u realizaciji ovakvih kurseva i pridržava se visokih akademskih standarda“.

Kovačević je takođe najavio proširenje kapaciteta u budućnosti.

„Ovo je treći kurs koji organizujemo, a već sljedeće godine planiramo da ponovo organizujemo kurs sa kolegama iz Zadra ili drugih međunarodnih partnera. Cilj je proširiti broj učesnika i omogućiti još većem broju ljudi da se bave podvodnom arheologijom“, zaključio je Kovačević.


Opširnije pogledajte u video snimku:



Tekst priredila redakcija portala RTV Budva