Region Autor: N. Izvor: Rtcg

Bukte požari u regionu: U Omišu povrijeđeno 36 osoba, u Bujanovcu gori preko 200 hektara šume

Požari ne prave probleme samo u Crnoj Gori, već i širom regiona. U požaru kod Omiša u Hrvatskoj povrijeđeno je 36 osoba, a sedam je u životnoj opasnosti. Vatra ugrožava i Bujanovac na jugu Srbije, gdje je proglašena vanredna situacija, a požar je zahvatio preko 200 hektara šume. Požar koji je izbio u selu Lozani kod Bitolja u Makedoniji lokalizovan je nakon više od 24 sata.

Foto: Pexels/Ilustracija
Foto: Pexels/Ilustracija

U požaru kod Lokve Rogoznice i Omiša u Hrvatskoj noćas je povrijeđeno 36 osoba, izgorele su brojne kuće, automobili i čamci, a od jutros nema više otvorene vatre i vatrogasci su počeli dogašivanje, preneli su hrvatski mediji.

Veliki požar koji je sinoć izbio u Lokvi Rogoznici proširio se tokom noći prema Omišu i zahvatio područja iznad samog grada, a vatra je stigla nadomak centra grada.

Požar je ugrozio brojne kuće i objekte, dio stanovnika i turista je evakuisan, a sa terena stižu snimci velike materijalne štete, izgorjelih automobila i objekata.

Kliničko-bolnički centar Split saopštio je da su primili 36 osoba i da je 19 pacijenata hospitalizovano, od kojih je sedam smješteno u jedinici intenzivnog liječenja i životno su ugroženi.

Još troje pacijenata smješteno je na intenzivnoj njezi, dok su ostali hospitalizovani na bolničkim odjeljenjima.

Širi se požar u Bujanovcu, uvedena vanredna situacija

U Bujanovcu je sinoć proglašena vanredna situacija zbog požara koji je prije tri dana izbio u Breznici, a u međuvremenu se proširio prema selima Veliki Trnovac, Lopardince i Vrtogoš.

Vanredna situacija zbog požara uvedena je u četvrtak uveče na hitnoj sjednici Štaba za vanredne situacije, jer je pod vatrom preko 200 hektara šume i niskog rastinja.

"Vatra se iz Breznice sinoć proširila prema selima Veliki Trnovac, Lopardince i Vrtogoš", rekao je načelnik lokalnog Štaba za vanredne situacije Ali Aslani, za portal Bujanovačke. 

Lokalizovan požar kod Bitolja

Požar kod sela Lozani kod Bitolja, koji je stigao do kuća, lokalizovan je posle više od 24 sata borbe, izjavio je danas komandant bitoljske vatrogasne jedinice Hristijan Todorovski.

On je za portal "Sakam da kažam" rekao da prema podacima koje imaju, nema štete na objektima, ali je postojala velika opasnost da ih zahvati požar i da je gašenje dodatno komplikovalo to što trava oko kuća nije očišćena.

"Spasavali smo kuće. Rizično je bilo to što trava oko kuća nije bila očišćena, što je dodatno komplikovalo situaciju. Gorjela je suva trava, duvao je vjetar i vatra se brzo širila", rekao je Todorovski.

Prema informacijama Centra za upravljanje krizama, u Sjevernoj Makedoniji je u posjlednja 24 sata, do 7.30 jutros, registrovano ukupno 40 požara na otvorenom prostoru, od kojih je šest još aktivno, tri su pod kontrolom, a 31 požar je ugašen.

Zbog požara situacija na području Konjica i dalje teška

Zbog požara situacija na području Konjica i dalje je teška, a vatra na tom prostoru gori osmi dan.

Na području Konjica proglašeno je stanje prirodne nesreće, a zatražena je i međunarodna pomoć iz vazduha.

Vatra se zbog vetra i nepristupačnog terena i dalje širi lokalitetima Kanjina, Živašnica, Brđani, Džepi i Džepska planina, prenijeli su sarajevski mediji.

Osim mještana, na terenu su vatrogasci iz Konjica, radnici šumarstva, lovci, kao i vatrogasci iz Sarajeva, Jablanice, Tarčina i Prozora.

Iz vazduha pomažu helikopteri i mali avioni.