Foto: Pixabay
Medigović je istakao da je trenutno aktuelna rezidba maslina, a u narednih 15 dana počeće se s tretiranjem plavim prskanjem, što je efikasna metoda zaštite od bolesti poput Paunovog oka.
"Nadam se da će udruženje u naredna tri mjeseca od Opštine dobiti dron za prskanje maslina, čime ćemo pomoći svim maslinarima koji žele da ga koriste. Takođe, nastojimo da obezbijedimo sredstva za tretiranje maslina, što će dodatno olakšati zaštitu stabala od bolesti i štetočina", kazao je Medigović u izjavi za Radio Budva.
On je naglasio da je pravilna zaštita maslina ključna, posebno u periodu do ljeta, kada prijeti napad maslinovog moljca.
"Ukoliko obezbijedimo dron i neophodna sredstva, masline će biti u potpunosti zaštićene u narednom periodu", dodao je on.
Medigović je podsjetio da je prije četiri do pet godina sprovedena akcija zaštite najstarije masline u Crnoj Gori, koja se nalazi u Ivanovićima.
"Radili smo na njenoj zaštiti, podigli suva debla kako bismo spriječili pucanje stabla. Postoje određeni planovi s Opštinom u vezi s njenom daljom zaštitom, jer postoje tvrdnje da je starija i od čuvene Barske masline. Takođe, nije jedina takva na području Budve, pa se nadamo da će Opština pokrenuti projekat zaštite starih maslinjaka", naveo je Medigović.
Govoreći o presađivanju maslina, Medigović je naglasio da se ovaj proces intenzivno sprovodi posljednjih 20 i više godina zbog ekspanzije gradnje u Budvi.
"Na to ne možemo uticati, ali je preporučeno da se presađivanje obavlja u februaru i martu, prije početka vegetacije. Ipak, moguće ga je izvesti i kasnije uz adekvatnu pripremu tla i korišćenje bagera. Nažalost, veliki broj naših maslina je već preseljen van teritorije Budve", kazao je on.
Dodao je da država preduzima određene korake ka zaštiti maslinjaka, ali da su ti procesi još uvijek u početnoj fazi.
D.B.