Ova priznanja potvrđuju da se u Crnoj Gori proizvode vrhunska ekstra djevičanska maslinova ulja, koja kvalitetom mogu stati rame uz rame sa svjetski priznatim proizvodima.
Dobitnici nagrada, Andreja Šuškavčević Novović (ulje “Odiva”) i Ćazim Alković (ulje “1718”), izrazili su zadovoljstvo priznanjem, ističući da je to potvrda dugogodišnjeg truda i posvećenosti maslinarstvu.
Kvalitet prijavljenih uzoraka ocijenio je Profesionalni panel za senzorne analize djevičanskog maslinovog ulja, koji djeluje pri Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša, pod vođstvom regionalno priznate stručnjakinje dr Mirelle Žanetić. Razmjena znanja i iskustava sa dr. Žanetić posebno je značajna za rad Prvog crnogorskog panela za senzorsku ocjenu kvaliteta maslinovog ulja.
Manifestacija u Jelsi imala je i edukativni karakter – učesnici su imali priliku da čuju predavanja eminentnih stručnjaka o rezidbi i bolestima maslina, kao i o tržišnim aspektima prodaje maslinovog ulja. Organizovana je i degustacija pobjedničkih ulja, nakon koje je uslijedila svečana večera, na kojoj su crnogorski maslinari bili gosti.
U zvaničnom dijelu događaja, predsjednik Društva maslinara Bar zahvalio se domaćinima na gostoprimstvu i pozvao maslinare sa Hvara da posjete Crnu Goru i tamošnje proizvođače. On je izrazio nadu da će se saradnja sa Udrugom maslinara “Sveti Špirijun” nastaviti i narednih godina, uz sve veći broj crnogorskih ulja na ovom prestižnom takmičenju.
Iako su crnogorski maslinari ostvarili zapažen uspjeh, iz Društva maslinara Bar ističu da je šteta što njihovo učešće nije podržalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Smatraju da bi, uz adekvatnu finansijsku podršku, veći broj crnogorskih proizvođača mogao učestvovati na ovakvim manifestacijama, što bi dodatno promovisalo domaće maslinarstvo na međunarodnom nivou.