Ona upozorava da opekotine zadobijene u djetinjstvu mogu značajno povećati predispoziciju za ovaj opasni tumor kože.
"Za uzrok melanoma ne zna se tačno šta ga u stvari izaziva. Postoje jedna trećina uzroka u nastanku melanoma. Smatra se da je direktan uticaj sunčevog zračenja na našu kožu... Međutim, ovdje kada govorimo o nastanku melanoma, tu je upravo akcent na dugotrajno izlaganje i nepotrebno izlaganje suncu. A to je u onom famoznom intervalu od 10 do 16 časova, naročito je veliki apel na djecu, zato što dječja koža vrlo lako izgori i opekotine koje su zadobijene u mlađem periodu posle toga ta djeca imaju predispoziciju za nastanak melanoma dva ili tri puta veću i u stvari i ostalih tumora kože nego ostala populacija", ističe dr Mališić Korać.
Ona dodaje da broj oboljelih od melanoma raste, te da je ovaj tumor sve češći kod mlađih od 25 godina.
"Najčešći je tumor kože u populaciji mlađoj od 25 godina, što je vrlo zabrinjavajuće i tu naravno imamo i tu predispoziciju genetsku i sve to, ali moramo da znamo da je uticaj i UV lampi, solarijuma, izlaganje kože tome, doprinijelo da nastanak melanoma se granica jako spušta, što je vrlo zabrinjavajuće", upozorava dr Mališić Korać.
Dr Mališić Korać naglašava važnost samopregleda i konsultacija sa dermatologom.
"Svako svoje tijelo jako dobro poznaje, treba jedan put mjesečno svaka osoba da pregleda svoju kožu detaljno. Ipak, ako želimo da se konsultujemo sa stručnim licem, treba doći na pregled uvijek kad primijetimo nešto sumnjivo. Taj pregled ne traje dugo. Mlanom je dostupan golom oku i može na osnovu samog pregleda u velikom broju slučajeva da se utvrdi da li je promjena, da li se radi o melanomu ili ne", objašnjava dr Mališić Korać.
Ona savjetuje da se obrati pažnja na promjene koje svrbe, krvare, imaju neujednačenu boju ili nepravilne ivice.
"Ako svrbi, ako krvari samo od sebe. Ako se pravi neka preko nje, ako je boja neujednačena, ako ima sivo smeđu, nijansu, plavkastu, ljubičastu, to bi trebalo da uputi, da se jave kod ljekara", kaže dr Mališić Korać.
Za zaštitu od sunca, dr Mališić Korać preporučuje izbjegavanje sunca u najjačem periodu i korišćenje krema sa zaštitnim faktorom.
"Treba da znaju svi da zaštitni faktor nije kompletna zaštita od sunca. Zaštitni faktor je samo jedno pomoćno sredstvo koje se koristi. Zaštita je upravo i cilj ove kampanje, glavno je da se štitimo od sunca u tom intervalu koji je od 10 do 16 časova kad je UV indeks najjači", zaključuje dr Mališić Korać.
Tekst priredila redakcija portala RTV Budva
Izvor: TV Budva