GGBU2: Izražavamo podršku mještanima Zete u vezi s brigom oko izgradnje kolektora za prečišćavanje otpadnih voda
Saopštenje prenosimo integralno.
Foto: GG BU2
Izražavamo podršku mještanima Zete u vezi s brigom oko izgradnje kolektora za prečišćavanje otpadnih voda
Izražavamo razumijevanje i podršku mještanima Zete u njihovoj zabrinutosti vezanoj za planove izgradnje kolektora za prečišćavanje otpadnih voda. Svjesni smo da ovakvi projekti mogu imati značajan uticaj na kvalitet života, zdravlje stanovnika i okolinu, te smatramo da je neophodno da se svaka odluka donosi uz potpunu transparentnost i učešće građana.
Iskustva sa crnogorskog primorja, posebno slučaj postrojenja u Bečićima, pokazuju da neadekvatno planiranje, kontrola i održavanje ovakvih postrojenja mogu dovesti do ozbiljnih problema – od neprijatnih mirisa i ugroženosti zdravlja do izlivanja otpadnih voda i narušavanja turističkog i životnog ambijenta.
Krajem jula 2019. dogodilo se ozbiljno izlivanje fekalnih voda ispred hotela Montenegro, Belvi, Iberostar i Tara, što je izazvalo ogorčenje turista. Smrad je bio toliko jak da su gosti ostajali u sobama, a turoperatori poput TUI-ja, Nekermana i Thomas Cook-a razmatrali tužbe.
Stoga apelujemo na nadležne institucije i investitore da: 1. Omoguće građanima pun pristup informacijama i studijama uticaja na životnu sredinu, uključujući modele mirisa i scenarije kvara. 2. Predvide sve potrebne tehničke mjere za kontrolu mirisa i zaštitu zdravlja, uključujući biofiltre, aeraciju i zatvorene procese. 3. Uspostave nezavisni monitoring kvaliteta izlazne vode i emisija mirisa, sa redovnim javnim izvještajima. 4. Osiguraju planove za hitne situacije i protokole intervencije, kako bi se izbjegle neželjene okolnosti. 5. Jasno definišu odgovornost operatera i dugoročnu strategiju održavanja postrojenja.
Podržavamo pravo građana da postavljaju pitanja, traže odgovore i učestvuju u procesu odlučivanja o projektima koji direktno utiču na njihovu životnu sredinu i zdravlje. Vjerujemo da se samo na ovaj način može postići balans između infrastrukturnog razvoja i očuvanja kvaliteta života u zajednici - zaključuje Milica Mitrović, predsjednica NVO “Grupa građana BU2”.