Foto: Portal RTV Budva/arhiva
Udruženje Ugostitelja Budve, osnovano 2014. godine, nastoji da zaštiti interese ugostiteljske struke i poboljša uslove poslovanja. Jovanović naglašava da povećana stopa PDV-a negativno utiče na konkurentnost crnogorskog turističkog proizvoda.
"Naša ponuda mora biti konkurentna. U mnogim turističkim zemljama PDV na ugostiteljstvo iznosi između 5% i 9%, dok je kod nas povećan na 15%. To znači udar na našu konkurentnost i likvidnost, što će dovesti do rasta cijena i potencijalnog pada interesovanja turista", upozorava Jovanović u izjavi za Polis na TV Budva.
Jovanović/Foto: printscreen
Pored visokog PDV-a, ugostitelji na primorju već godinama se suočavaju sa nedostatkom kvalifikovane radne snage. Međutim, Jovanović smatra da povećanje troškova neće nužno dovesti do otpuštanja radnika, već do pada kvaliteta usluga.
"Crna Gora već sada teško pronalazi radnu snagu u turizmu. Mnogi radnici odlaze u zapadnoevropske zemlje gdje su uslovi rada bolji. Ako ne promijenimo politiku, ne budemo ulagali u edukaciju i ne prilagodimo poreske stope privredi, suočićemo se sa ozbiljnim problemima", ističe Jovanović.
Ugostitelji smatraju da bi niže poreske stope mogle povećati fiskalnu disciplinu i podstaći rast prihoda.
"Sjetimo se da je tokom pandemije stopa PDV-a bila 7% i tada je naplata PDV-a bila rekordna. Snižene stope stimulišu privredu, smanjuju sivu ekonomiju i povećavaju obuhvat naplate poreza. Potrebno je da se donosioci odluka ugledaju na uspješne turističke zemlje i kroz dijalog pronađu bolja rješenja", naglašava Jovanović.
Iako je novi zakon o PDV-u stupio na snagu, Udruženje Ugostitelja Budve ne odustaje od borbe za povoljnije uslove poslovanja.
"Naša je obaveza da ukazujemo na anomalije i predlažemo rješenja zasnovana na uspješnim praksama iz drugih zemalja. Nadamo se da će nas nadležni čuti i da ćemo kroz dijalog pronaći najbolja rješenja za crnogorski turizam", zaključuje Jovanović.
Tekst priredila redakcija portala RTV Budva