Foto: PR Centar
Nikola Marković, direktor RTV Nikšić i inicijator sastanka, istakao je da su lokalni emiteri uglavnom potpisnici ugovora o finansiranju, dok novi Zakon o medijima predviđa ukidanje ove prakse.
Prema njegovim riječima, Zakon sada nalaže da lokalna samouprava ima tačno definisane procente iz svog budžeta koje treba da prebacuje na račun lokalnih emitera kako bi oni mogli nesmetano da funkcionišu.
„Postoje različita iskustva među lokalnim emiterima, ali važno je da svi zajedno dignemo glas protiv ovakvih praksi. Ako se takva praksa primenjuje u Budvi, Rožajama ili bilo kojoj drugoj opštini, moramo stati u zaštitu naših kolega“, izjavio je Marković za Radio Budva, naglasivši da je ovo samo jedan od problema koji se rješavaju kroz udruženje lokalnih emitera.
Jedna od ideja koja je proizašla iz sastanka je formiranje zajedničkog samoregulatornog tijela ili ombudsmana za sve lokalne emitere. Marković je objasnio da trenutna praksa u kojoj svaka medijska kuća ima svog ombudsmana nije efikasna, jer se za to izdvajaju dodatna sredstva koja bi mogla biti bolje iskoršćena.
„Zajednički ombudsman bio bi relevantan za sve lokalne i javne emitere, čime bismo stvorili efikasniji mehanizam za zaštitu interesa medijske branše“, naveo je Marković.
Sastanak je protekao u konstruktivnoj atmosferi, a učesnici su istakli značaj udruživanja medija u cilju zaštite novinara i suzbijanja negativnih praksi u industriji. Marković je dodao da je jačanje lokalnih javnih emitera jedan od načina da se stane na put takvim lošim praksama i da bi svi koji žele da se priključe inicijativi trebalo da budu dobrodošli, uključujući i komercijalne emitere.
D.B.