09-07-2024

Mediji što prije da počnu da primjenjuju novi zakon

Sindikat medija (SMCG) pozvao je sve crnogorske medije da što prije počnu da primjenjuju novousvojeni Zakon o medijima.

Mediji što prije da počnu da primjenjuju novi zakon | Radio Televizija Budva

Ilustracija, Foto: Pixabay

Iz SMCG su saopštili da, iako Zakon daje rok od šest mjeseci za usklađivanje nižih pravnih akata sa zakonskim normama, smatraju da odgovorni mediji treba odmah da uoče značaj novih pravila i što prije počnu da ih primjenjuju kako bi, između ostalog, sopstveni kvalitet podigli na što veći nivo.

„SMCG poziva sve crnogorske medije, naročito one koji su posvećeni radu u javnom interesu i osjećaju odgovornost i prema novinarskoj profesiji, javnosti ali i prema svojim zaposlenima, da što prije počnu da primjenjuju novousvojeni Zakon o medijima“, kaže se u saopštenju.

Kako su rekli iz SMCG, jedna od obaveza koju bi što prije trebalo završiti je donošenje Statuta medija, koji je predviđen Zakonom o medijima.

Iz SMCG su kazali da je to novost za koju su se zalagali.

Oni su naveli da je svrha donošenja Statuta veća i preciznija regulacija načina rada redakcija, predvidljivost u donošenju odluka i uključivanje zaposlenih u donošenje odluka koje ih se tiču, a što je u prethodnom periodu potpuno izostajalo.

„Sada kada smo uspjeli da novi institut uvrstimo u Zakon, očekujemo od medija da u najkraćem roku urede unutrašnju organizaciju i, primjera radi, prilikom prvog izbora glavnog i odgovornog urednika konsultuju ljude iz redakcije kojima će taj čovjek biti nadređen i sa kojim će biti u direktnom kontaktu naredne makar četiri godine“, kaže se u saopštenju.

Ta osoba bi, kako su rekli iz SMCG, trebalo da ima podršku redakcije kojom će da upravlja.

„Naša preporuka je da to bude makar dvotrećinska podrška ukupnog broja zaposlenih, jer se samo na taj način mogu očekivati normalni međuljudski odnosi, poštovanje uređivačke politike i pozicije glavnog i odgovornog urednika“, navodi se u saopštenju.

Iz Sindikata su rekli da je za pretpostaviti da i glavni i odgovorni urednik želi da je dobrodošao u redakciju čiji rad treba da koordinira.

„Da je ovo pravilo ispoštovano prilikom nedavnog imenovanja (ne i izbora) glavnog i odgovornog urednika Pobjede, ne bi postojao otpor polovine zaposlenih prema novom nadređenom i ne bi se najavljivao štrajk kao najdrastičniji oblik borbe za svoja prava“, kaže se u saopštenju.

Iz SMCG su apelovali na vlasnike crnogorskih medija da budu savjesni i počnu sa primjenom Zakona.

„Ali i da uče na tuđim greškama, jer je prošlo vrijeme nezaštićenih medijskih radnika čija je jedina obaveza da bespogovorno izvršavaju naloge“, naveli su iz SMCG.

(Mina)