Foto: MUP
„Rasprava je bila prilika za razmatranje ključnih novina koje donosi predloženi zakon, a koje su usmjerene na unapređenje bezbjednosti i efikasniju kontrolu posjedovanja oružja. Jedna od najvažnijih izmjena odnosi se na podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva za nabavku oružja sa dosadašnjih 18 na 25 godina, uz izuzetak za lica koja su posebnim propisima ovlašćena za držanje i nošenje oružja. Takođe, smanjen je period važenja oružnih listova sa 10 na 5 godina, dok će odobrenje za nabavku oružja trajati 6 mjeseci bez mogućnosti produženja, što predstavlja značajnu promjenu u odnosu na važeći zakon“, naveli su iz MUP-a.
Kako su dodali, „posebno značajna novina odnosi se na proširenje liste krivičnih djela i prekršaja koji će predstavljati smetnju za posjedovanje oružja“.
„U cilju sprečavanja zloupotreba u vezi s izdavanjem neophodne dokumentacije, predviđeno je formiranje komisije Ministarstva zdravlja, koja će biti isključivo nadležna za izdavanje ljekarskih uvjerenja, kao i za psihološku i psihijatrijsku procjenu podnosilaca zahtjeva. Dodatno, novi zakon predviđa centralizaciju postupaka za rješavanje zahtjeva za držanje i nošenje oružja, čime će se odlučivanje o svim zahtjevima obavljati isključivo u Direkciji za vozače, vozila i oružje pri MUP-u“, objavili su iz MUP-a.