Foto: Pixabay
Istorija ovog praznika nije sasvim jasna. Vjeruje se da potiče iz rimskih vremena, kada se u februaru slavio festival Luperkalija, posvećen plodnosti. Hrišćanska crkva je kasnije preoblikovala ovaj praznik u čast svetog Valentina, sveštenika koji je, prema legendi, tajno vjenčavao parove uprkos zabrani cara Klaudija II.
Valentin je uhapšen i pogubljen 14. februara, a kasnije je proglašen svecem. Tako je ovaj datum postao simbol ljubavi i romantike.
Tokom srednjeg vijeka, Dan zaljubljenih je postao popularan u Engleskoj i Francuskoj. Vjerovalo se da ptice u februaru biraju svoje parove, što je dodatno učvrstilo vezu između ovog datuma i ljubavi.
U 18. i 19. vijeku, ljudi su počeli slati rukom pisane čestitke, koje su kasnije zamijenjene fabričkim karticama i poklonima. Do danas, ovaj običaj se proširio širom svijeta.
Danas je ovo jedan od najkomercijalizovanijih praznika. Cvijeće, čokolada i nakit su najčešći pokloni. Restorani su puni zaljubljenih parova, a društvene mreže preplavljene romantičnim porukama.
Iako nije tradicionalan praznik, Dan zaljubljenih se sve više slavi i kod nas. Mnogi parovi razmjenjuju simbolične poklone, izlaze na večere ili organizuju romantične izlete. Neki ga, pak, smatraju isključivo marketinškim trikom.
Dan zaljubljenih je praznik s dugom istorijom i različitim načinima proslave širom svijeta. Neki ga vide kao priliku za romantične geste, dok ga drugi smatraju komercijalnim događajem. Na kraju, suština ostaje ista – ljubav i pažnja su ono što ga čini posebnim.