12-09-2014

Srbija srušila i Francusku za finale

Srbija je najljepša priča Mundobasketa u Španiji - "Orlovi" su bacili na koljena prvaka Evrope Francusku 90:85 i plasirali se u finale!

Srbija srušila i Francusku za finale | Radio Televizija Budva

Momci Aleksandra Đorđevića su tri četvrtine držali čas košarke "pijetlovima", imali i 18 razlike, a u posljednjoj na krilima Teodosića, Bogdanovića i kapitena Krstića izdržali nalet rivala, koji je u posljednjih 10 minutza ubacio čak 39 poena! Srbija će za titulu boriti sa Amerikancima.

Srbija je meč otvorila nevjerovatno dobrom odbranom, a trojkom Stefana Markovića je došla do +7 – 17:10.

Ni tajm-aut Kolea nije pomogao Francuzima, pa je Srbija seriju produžila na 11:0 (20:10), a prekinuo je Furnije. U samom finišu prve dionice Batum trojkom smanjio na 21:15.

Teodosić je na startu druge četvrtine vezao pet poena i vratio je sigurnu prednost – 26:15. Potom je četiri poena vezao Raduljica za velikih 30:15. Teodosić je nastavio svoj šou, pa se razlika iz minuta u minut uvećavala.

U 17. minutu bilo je velikih +18 (43:25). Francuzi su se malo trgli sa pet uzastopnih poena, ali se do odmora nije mnogo toga promijenilo, pa je Srbija imala +14 nakon 20 minuta (46:32).

Momci Aleksandra Đorđevića su bez većih problema u prvoj polovini treće četvrtine čuvali prednost iz prvog poluvremena. Francuzi su u 27. minutu prišli na -12, ali je kapiten Krstić ubacio četiri brza poena za 57:41. Pred posljednju dionicu Srbija je imala 15 – 61:46.

Francuska je sa pet brzih poena zaprijetila na startu četvrte četvrtine, ali je Marković prekinuo mučenje Srbije u napadu 63:51. Dijao, pa Batum pogodili su trojke za 63:57, ali je Raduljica košem odbio i ovaj nalet “pijetlova”.

Furnije je trojkom smanjio na 65:61, a do kraja je ostalo bilo nešto više od pet minuta. Ipak, Boganović je uzvratio trojkom za 68:61. Batum je novom trojkom smanjio na 70:66, ali je Bogdanović opet pokazao klasu i poentirao nakon sjajnog prodora 72:66.

Ali, Francuzi se nijesu predavali, Batum, Dijao, pa Ertel su pogađali trojke, prilazio je prvak Evrope na minus 4 i minus 3, ali je Srbija odgovarala preko sjajnog trija – Teodosić, Bogdanović, Krstić 84:81.

Teodosić je promašio za dva, a Francuzi su imali napada za izjednačenje na pola minuta do kraja. Ertel je fauliran, bio je polovičan sa linije bacanja, a Kalinić je pogodio oba bacanja, za sigurnih 86:82. U penal završnici Srbija je sačuvala minimalnu prednost i zasluženo otišla u finale!

Miloš Teodosić je ponovo bio dirigent i realizator ujedno - u prvom poluvremenu ubacio je 18 poena, a meč je završio sa 24 poena, 3 skoka i 3 asistencije. Nemanja Bjelica imao je 10 poena, 7 skokova i 5 asistencija, Bogdanović je dodao 13 (preuzimao odgovornost u vrlo teškim situacijama) , Marković, Krstić i Raduljica po 11, Bjelica 10, a Kalinić 8 poena.

Na drugoj strani Francuskoj nije pomogao ni fenomenali Nikola Batum sa 35 poena (8-12 za tri poena), Dijao je dodao 13 poena i 10 skokova, a Ertel 12 poena i 6 asistencija.