Foto: Portal RTV Budva
Kako su istakli, ključni problemi se odnose na radnu snagu, lošu avio-povezanost, pad prihoda, kao i neefikasnu promociju.
Predsjednik Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva PKCG, Ranko Jovović, istakao je da sektor ove godine ima umjerena očekivanja, posebno nakon pada prihoda u prethodnim sezonama, što je, kako je naveo, prvi put zabilježeno od obnove nezavisnosti, izuzev pandemijske godine.
„To ukazuje na ozbiljne propuste u planiranju i sprovođenju turističke politike. Neophodan nam je dugoročni strateški okvir, jasna vizija i konkretna implementacija“, naglasio je Jovović.
Upozorio je i da se novi Zakon o turizmu i ugostiteljstvu izrađuje bez konsultacija sa privredom, dok su ključni dokumenti poput Strategije razvoja turizma, marketing plana i strategije ljudskih resursa — ili istekli ili ne postoje.
Kao ključne tačke za hitno rješavanje, naveo je fiskalnu reformu, bolju promociju, unapređenje infrastrukture i produženje sezone, uz konkretne mjere.
„Povećanje PDV-a sa 7% na 15% od 1. januara 2025. direktno ugrožava našu konkurentnost u odnosu na zemlje regiona. Takve promjene ne smiju biti ad hoc".
Govoreći o radnoj snazi, Jovović je naglasio potrebu digitalizacije procedura.
„Poslodavci moraju imati mogućnost da brzo i bez komplikacija angažuju sezonske radnike.“
Jovanović: Lokalna samouprava neće popravljati tuđe greške
Predsjednik Opštine Budva, Nikola Jovanović, poručio je da pripreme za sezonu kasne, posebno u dijelu tendera za zakup u zoni morskog dobra i infrastrukturnih radova.
„Nećemo dozvoliti da se odgovornost za kašnjenje prenosi na nas. Zakonske procedure će se striktno poštovati i niko neće tražiti da ih ubrzavamo mimo zakona“, rekao je Jovanović, podsjetivši da do danas nije stigao nijedan zahtjev za saglasnosti za rad na plažama.
Posebno je upozorio na sporu dinamiku radova na bulevaru Tivat–Budva i pozvao Vladu da hitno reaguje:
„Cijeli južni region trpi zbog nedovoljne dinamike. Potrebne su dodatne smjene".
Pozdravio je inicijativu za formiranje tijela koje će pratiti realizaciju investicija i naglasio važnost saobraćajne obilaznice oko Budve.
Foto: Portal RTV Budva
Predsjednik Skupštine opštine Budva, Petar Odžić, upozorio je da povećanje PDV-a za već rezervisane aranžmane za 2025. predstavlja ozbiljan rizik za hotelijere.
„Doveli smo ljude u poziciju da možda neće biti rentabilni, a da državi moraju platiti dodatne namete. To je potez koji graniči sa ekonomskim samouništenjem“, istakao je.
Oštro je kritikovao i način sprovođenja tendera za zakup plaža:
„Ni stari ni novi zakupci neće biti spremni prije sredine jula. To nije planiranje – to je improvizacija.“
Iz Turističke organizacije Budva, Aleksandar Božović je rekao da se uprkos svim infrastrukturnim i organizacionim poteškoćama, TO Budva trudi da privuče što veći broj turista.
„Nedostaju nam strateški dokumenti i jasna saradnja između svih nivoa – od lokalne zajednice do ministarstva. Potrebna nam je hitna strategija razvoja turizma i nova strategija promocije“, izjavio je Božović, uz poziv da hotelijeri, ugostitelji i lokalne organizacije budu aktivno uključeni.
Foto: Portal RTV Budva
Jovović će je na današnjem sastanku upozorio i na nepovoljan položaj crnogorskog turizma u poređenju sa regionalnom konkurencijom, posebno onom sa bogatijim prirodnim resursima.
On je naglasio da, dok susjedne zemlje bilježe napredak u turizmu, Crna Gora zaostaje. Ipak je, ocijenio ohrabrujućom spremnost donosilaca odluka za razgovor sa privrednicima, ističući da je prethodno izostala adekvatna komunikacija.
Jovović je istakao značaj uspostavljanja partnerske komunikacije i saradnje između privrednika i donosilaca odluka, pohvalivši prisustvo predstavnika ministarstva kao pozitivan korak.
"Cilj je, fokusirati se na rješavanje kratkoročnih problema kako bi se spriječio negativan trend u turizmu, započet prošlogodišnjim padom. Privredna komora će u tom procesu pružiti punu podršku", kazao je on.
Iz hotelske grupe „Budvanska rivijera“, Vesna Vujović upozorila je da sektor turizma i dalje trpi zbog teškog pronalaska radne snage i komplikovane administracije.
„Iako smo se potrudili da nađemo radnike, njih jednostavno nema dovoljno, ni iz Crne Gore, ni iz okolnih zemalja. A i kad ih nađemo, papirologija nam stvara ogromne probleme“, istakla je.
Navela je da su gotovo svi hoteli grupe otvoreni i spremni, te da uprkos izazovima očekuju dobre rezultate ove sezone. Ipak, najveći teret i dalje ostaje ljudski resurs.
Finansijski pritisci takođe ne jenjavaju:
„Porez nam je bio 21%, pa vraćen na 15%, ali to nije dovoljno. Voda je i dalje oporezovana sa 27% – to je ogroman namet“, rekla je.
Dodala je da su prethodnih godina morali isplaćivati plate „ad hoc, samo da radnici ne odu“.
„To nas je dovelo do kolapsa. Zato smo usvojili novi kolektivni ugovor i povećali plate", zaključila je.
Đorđe Aleksić, predstavnik Iberostara, ističe da problemi sa radnom snagom u Budvi traju već dugi niz godina. Ove godine, međutim, očekuje da će biti posebno izraženi. Kako kaže, glavni problem je pronalazak radne snage iz zemalja sa složenim viznim procedurama, što izaziva administrativne prepreke.
"Kada uspijemo da dovedemo radnu snagu, suočavamo se sa problemima u vezi sa izdavanjem radnih dozvola. Često dolazi do kašnjenja u procesu, što poslodavce dovodi u tešku situaciju jer moraju snositi velike troškove, uključujući smještaj, dok radnici ne dobiju dozvolu za rad", kazao je.
Aleksić dodaje da se, u mnogim slučajevima, radne dozvole izdaju retroaktivno, što dodatno otežava planiranje i rad.
"Ovaj proces stvara dodatne administrativne komplikacije koje poslodavci moraju prevazići kako bi osigurali nesmetan rad svojih timova".
Vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za građanska stanja i lične isprave u MUP, Dragan Dašić, osvrnuo se na izazove u vezi sa izdavanjem dozvola za rad strancima.
„Od 2014. godine izdaje se jedinstvena dozvola za boravak i rad. Zakon je usklađen sa EU direktivama, ali smo svjesni da u praksi rokovi često kasne“, rekao je Dašić, dodajući, da sa kapacitetima koje imaju, daju maksimum.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori trenutno boravi oko 95.000 stranaca, od kojih 35.000 imaju stalni, a 65.000 privremeni boravak. Naglasio je i bezbjednosne izazove:
„Imamo sve više bezbjednosno interesantnih lica, posebno iz trećih zemalja. Samo prošle godine imali smo smanjenje broja izdatih dozvola, što je pokazatelj zasićenja sistema.“
Posebno je naglasio da MUP svake godine, od aprila, izdaje instrukcije da se prioritet da radnim dozvolama u turizmu, kako bi se ispoštovao rok od 15 dana.
Govorio je i o planiranim poboljšanjima.
„Ako novi zakon bude usvojen, omogućićemo elektronsku aplikaciju za vize – uključujući podnošenje dokumenata i plaćanje taksi online, što će skratiti vrijeme obrade", istakao je Dašić.
Odžić Predložićemo Vladi smanjenje PDV-a
Predsjednik Skupštine opštine Budva, Petar Odžić, najavio je da će Skupština pokrenuti inicijativu prema Vladi za umanjenje PDV-a u turizmu.
„Odluke bez strateškog plana nas vode u gubitke. Ako država želi da ima koristi od turizma, mora prestati da ga opterećuje“, poručio je.
Ugostitelj iz Budve, Krsto Niklanović, podržao je inicijativu za smanjenje PDV-a i upozorio na posljedice povećanja.
„Samo zbog razlike u PDV-u meni će trebati 114% više novca nego prošle godine. Već čujem da će to kompenzovati podizanjem cijena – ali ako dignemo cijene, plaćamo više PDV-a i opet smo na istom. Plus, viša cijena znači manje turista“, objasnio je Niklanović.
Pozvao je i da se ovakvi skupovi organizuju na vrijeme, u oktobru ili novembru, a ne na pragu sezone.
D.B