20-08-2015

Đačka torba lakša 20 odsto

Đačka torba od ove godine lakša je za 20 odsto, jer je većina udžbenika štampana na papiru manje gramaže. Uprkos tome, većina mališana na svojim nejakim leđima i dalje treba svakodnevno do škole i natrag do kuće da ponese više od četiri kilograma.

Đačka torba lakša 20 odsto | Radio Televizija Budva

Ljekari kažu da đačka torba ne treba da bude teža od 10 do 15 odsto tjelesne težine učenika. Znači neko ko ima 25 kilograma, ne treba da ima torbu težu od 2,5 do 4 kilograma, piše Pobjeda.

Kilogram maternjeg jezika (dva udžbenika, radna sveska i dnevnik čitanja), po 450 grama engleskog, matematike i prirode i društva, torbe od 300 grama, pernice 200, zajedno sa tri četiri velike sveske od po 200 grama i eto đačke torbe teške blizu četiri kilograma za učenika drugog razreda osnovne škole. A, kako "rastu" razredi raste i broj kilograma, tako da đačka torba za djecu iz četvrtog razreda doseže i do pet kilograma.

Pedijatrica u Domu zdravlja Podgorica Paša Divanović kazala je za Pobjedu da je na sistematskim pregledima uočeno da djeca u početku školovanja, njih 20 do 30 odsto, ima nepravilno držanje i deformitete kičme. U kasnijem uzrastu, međutim, taj procenat je mnogo veći.

"Čak 65 odsto djece od 11 do 16 godina ima nepravilno držanje ili pak neku od deformacija kičme (skolioza, kifoza, kifoskolioza). Đačka torba ima uticaja na zdravlje djeteta. Može doći do istegnuća mišića, nepravilnog držanja tijela ili deformiteta kičme i ramenog pojasa. Veliki uticaj na nastanak deformiteta kičme imaju nezdravi stilovi života: nepravilna ishrana, sedatarni način života, ne bavljenje sportom, sjedjenje pored kompjutera i koršćenje mobilnih telefona i tableta", kazala je Divanović.

Prema njenim riječima torba treba da odgovara uzrastu i proporcijama tijela djeteta.

"Ne treba kupovati preveliku torbu. Roditelji treba da izaberu torbu-ruksak koji su anatomski oblikovani ili imaju pojas za vezivanje oko bokova. Na taj način težina se prenosi na kukove i karlicu, štedimo ramena i kičmu. Dobra torba nije veća od širine ramena, nije iznad nivoa ramena, nije ispod nivoa struka, ima široke naramenice, koje se prilagođavaju, ima više pregrada i fluorescentnu traku", kazala je je Divanović.

Treba, kako upozorava izbjegavati nošenje torbe preko jednog ramena, nošenje za ručku u jednoj ruci, nepravilno raspoređivanje knjiga i svesaka. Takođe, teže predmete treba stavljati bliže leđima.

Za sada su nošenja udžbenika oslobođeni samo prvaci koji knjige u školu donose ponedjeljkom, a petkom vraćaju kući.