03-08-2019

Domaći liker od višanja

Čak i ako ste apsolutni amater, ovo piće ćete spremiti lako kao da to činite svaki dan

Domaći liker od višanja | Radio Televizija Budva

Svi koji rado piju, a još radije poslužuju goste sa likerom od višanja, upravo ovih dana pripremaju ovaj napitak. Rakiju od višanja, liker od višanja ili višnjevaču (kako god da je nazovete) možete da spremite veoma lako. Sve što vam je potrebno je: višnje, šećer ili med, rakija i veća tegla.

Potrebno: 500 g zrelih višanja; rakija; 500 g šećera ili meda. (Imajte na umu da su svi sastoji proizvoljni u zavisnosti od količine koju želite da napravite)

Priprema: Zrele višnje očistite od peteljki pa ih dobro operite, zatim ih sipajte u veću teglu (recimo onu od 3 kg) pa preko njih sipajte šećer (ako želite zdraviju varijantu onda med), pa preko svega toga rakiju. Teglu zatvorite i stavite na sunčano mjesto punih 40 dana.

S vremena na vrijeme promućkajte sadržaj tegle.

Nakon 40 dana procijedite rakiju u odgovarajuću staklenu flašu a višnje nemojte da bacite.

Možete da ih očistite od koštica i koristite za kolače ili da ih jednostavno prelijete sa crnom čokoladom i poslužite gostima dobro rashlađene. Djeci se ovaj desert ne poslužuje.

Ukoliko želite višnje možete i da ostavite u likeru i da ih dvije - tri stavite u čašu u kojoj poslužite liker. Ukus je nevjerovatan!

Nemojte da zanemarite ni ljekovita svojstva likera od višanja. Naime, višnje pomažu protiv nesanice jer sadrže veoma značajan antioksidans, melatonin, koji igra najvažniju ulogu kada je reč o snu. Neka istraživanja su pokazala da višnje djeluju skoro kao prirodni aspirin ili ibuprofen, te da pomažu kod stanja poput gihta i artritisa.


Takođe se savjetuju i u ishrani sportista, jer doprinose bržem oporavku mišića nakon treninga. Ne samo to, višnje sadrže i antikancerogeni flavonid kvercetin, zbog čega se radi na istraživanju njihove potencijalne uloge u borbi protiv raka.

Tamnocrveni plodovi višnje sadrže značajnu količinu vitamina C, važnog za imunitet i odbranu organizma od oboljenja. Sadrže i gvožđe, kalijum, cink, bakar i mangan.