26-05-2020

Početkom juna otvaranje granica, vrtići od sljedeće sedmice

Bitku sa opakim virusom smo dobili i Crna Gora je postala prva "korona fri" država u Evropi, kazao je predsjednik Vlade Duško Marković na pres konferenciji i poručio da je to rezultat na koji moramo biti ponosni. Premijer je saopštio da je plan da se od naredne sedmice otvore vrtići i bioskopi, a početkom juna granice i da se dozvole javna okupljanja do određenog broja ljudi.

Početkom juna otvaranje granica, vrtići od sljedeće sedmice | Radio Televizija Budva

Premijer se, na konferenciji za medije, zahvalio medicinskim radnicima, građanima, pripadnicima policije, inspekcija, volonterima, avio službama, zaposlenima u prodavnicama i marketima... On se zahvalio i nastavnom kadru, zahvaljujući kojem, kako je naveo, školska godina u Crnoj Gori nije stala.

Poručio je da je ovo rezulat na koji moramo biti ponosni, ali i obavezujući da odgovorno nastavimo u brobu sa ekonomskim posljedicama.

"Zahvalnost dugujemo i medijima i novinarima, jer se blagovremeno o svemu obavještavali", kazao je Marković.


Kazao je da je Crna Gora uspjela bez policijskog sata i vanrednog stanja, te da smo prvi reagovali na pojavu korona virusa.

Marković je istakao da ni u jeku epidemije Crna Gora nije zatvarala granice za svoje državljane.

"Pomoć je stizala u svakom trenutku, sa raznih adresa. Nijesmo se otimali za respiratore, a ipak imamo ih dovoljno. Naš glavni cilj bio je da bolnice ne napunimo oboljelima. zato smo i uspjeli", kazao je premijer.

On je rekao da Crna Gora ima medicinsku opremu na kojoj mogu da pozavide i najsavremeniji zdravstveni sistemi.

"Pomogli smo i susjedima, otvorili smo luke za potrebe zemalja okruženja, zato je Crna Gora faktor stabilnosti, i ima ime i prezime na karti svijeta", rekao je premijer.

Treći paket mjera najkasnije u prvoj sedmici juna

Nacionalno koordinaciono tijelo (NKT) ima zadatak da nađe najbolje rješenje za pokretanje ekonomije, otvaranje granica i dolazak turista, saopštio je premijer i dodao da se treći paket ekonomskih mjera može očekivati najkasnije u prvoj sedmici juna.

"Treći paket ekonomskih mjera je u pripremi i nastojaćemo da ispoštujemo rokove, da one budu usvojene krajem maja, početkom juna, odnosno najkasnije u prvoj sedmici sljedećeg mjeseca“, rekao je Marković na konferenciji za novinare nakon sjednice NKT-a.

On je kazao da će treći paket ekonomskih mjera biti usmjeren na podsticaje za cijelu ekonomiju, naročito za turistički sektor i restrukturiranje privrede na srednji rok.

Sa konferencije (Foto: Vlada CG) Sa konferencije (Foto: Vlada CG)
Marković je saopštio da Vlada želi da stvori pretpostavke i promoviše alate i mehanizme kako bi se u Crnoj Gori proizvodilo više nego sada, da bi se smanjila uvozna zavisnost, a njeni resursi i potencijali stavili u funkciju razvoja.

“Mi imamo resurse, a pokazalo se da imamo i pojedince koji su sposobni da ih valorizuju. Država tu treba da obezbijedi podsticaje i na taj način pomogne da se ide u tom pravcu. To neće biti sanacione, već mjere podrške i namijenjene restrukturiranju”, naveo je Marković.

On je dodao da je je Vlada kroz dva seta ekonomskih mjera uspjela da sačuva ekonomiju za period koji dolazi, a da je u pripremi i treći.

„Država će uraditi sve da podršku osjeti svaka kompanija, preduzetnik i pojedinac. Sve što smo na tom planu uradili prilagođeno je našoj ekonomiji i potrebama, bez straha koliko će se novca potrošiti“, objasnio je Marković.

On je kazao i da globalna kretanja ukazuju na mogućnost proširenja kruga država prema kojima bi Crna Gora mogla da otvori granice, što će pokrenuti crnogorsku vazdušnu i avio-industiriju, podstaći turizam i omogućiti rad u vezanim djelatnostima.

„Dakle, sačuvaćemo radna mjesta i osigurati mapiranu sigurnost naših porodica“, zaključio je Marković.

Otvaranje granica

Crna Gora će u skladu sa odgovarajućom procjenom u prvim danima juna otvoriti granice sa zemljama koje ispunjavaju kriterijume Instituta za javno zdravlje, saopštio je premijer.


On je, na konferenciji za novinare, rekao da je to 25 i manje oboljelih u odnosu na 100 hiljada stanovnika.

Marković je kazao da će Crna Gora 1. juna otvoriti granice sa Hrvatskom, Slovenijom, Austrijom, Njemačkom, Poljskom, Češkom, Mađarskom, Albanijom, Grrčkom.

"Čestitam NKT na odličnom i strateškom upravljanju tokom epidemije. Budimo dogovorni i solidarni za dobro naše Crne Gore", poručio je Marković.

Bez posebnih testiranja na granicama

Na pitanje novinara o otvaranju granica, Marković je kazao da je to pitanje povjerenja.

"Granice ćemo otvarati prema zemljama koje imaju sličan epidemiološki status. Nećemo tražiti nikakva posebna testiranja, svi će dobiti jasna upustva šta ih očekuje u zemlji, i koje propise moraju poštovati i vjerujem da je to u ovom trenutku sasvim dovoljno da spriječimo importaciju virusa u Crnu Goru", rekao je premijer.

Kako je naveo, pravila i uputstva dočekaće goste na ulazu u Crnu Goru.

"Kako sada stvari stoje, makar dvije zemlje u regionu mogu ispuniti naš kriterijum. Ali, situacija se mijenja, stvari se poboljšavaju..."

"Građani sa nama, ne naspram nas"

"Mislim da smo jedina zemlja koja je napravila takav pristup za karantine i njihovu implementaciju. Nijesmo dozvolili da na se importovani slučajevi šire. Jedna smo od rijetkih zemalja gdje je karantin i samoizolacija trajala 28 dana", saopštio je premijer.

Na pitanje novinara o vanrednom stanju, Marković je kazao da ni danas ne bi to predložio.

"Crna Gora je pokazala da ima institucionalno znanje, a da su građani pokazali odgovornost", kazao je premijer.

"Bitku smo mogli dobiti samo sa građanima, a ne protiv njih. Nijesmo želeli da građane imamo naspram nas, već sa nama i to se pokazalo formulom za uspjeh", istakao je on.


Javna okupljanja

Epidemija još nije okončana, mi smo trenutno "korona fri" država, ali to ne znači da smo na kraju posla zbog toga što je globalno pandemija na snazi", kazao je premijer na pitanje o popuštanju mjera o javnim okupljanjima.

"Za nas posao nije stao, moramo da spriječimo unos virusa, i njegovo širenje. Mjere bi, kako je Institut najavio, trebale da stupe na snagu od 1. juna i to znači da ćemo imati dozvoljena javna okupljanja do jednog broja. Mi tako već ulazimo u proces uvođenja javnih okupljanja uz određene mjere", rekao je on.

"Organizovanje litija ostavićemo za neki drugi put", istakao je Marković.

On je, na pitanje novinara, rekao da nije postojao različit pristup prema vjerskim i okupljanjima povodom 21. maja.

Kako je naveo, bez obzira na dogovore sa vjerskim zajednicama, nedavno su se desila okupljanja u Nikšiću, Beranama...

"21. maja smo imali sporadična okupljanja mladih, na otvorenom prostoru, koja, po nama, nijesu predstavljala epidemiološki rizik", istakao je Marković.

Ključni zadatak očuvati ekonomiju

Zahtjevi sindikata o povećanju plata dolaze sa svih strana, kazao je premijer.

"Vlada je u izazovnom i teškom periodu pokazala poštovanje makar za dvije struke - zdravstvo i prosvjeta. Vjerujem da je ključni zadatak da očuvamo ekonomiju i radna mjesta, i na toj bazi da stvaramo pretpostavke za oporavak."

Marković (Foto: gov.me) Marković (Foto: gov.me)
Vlada, kako je istakao, nije sklona populizmu, već realnom pristupu.

"Vjerujem da su zdravstveni radnici zadovoljni i da cijene napor da se uslovi poboljšaju", istakao je Marković.

"Neka nas ne plaše litijama"

Razgovori Vlade i Mitropolije crnogorsko primorske (MCP) u vezi sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti biće nastavljeni kada se za to steknu uslovi, saopštio je Marković.

On je kazao da je dobio pismo od MCP i predlog za nastavak razgovora.


Marković je objasnio da se čuo tim povodom sa mitropolitom Amfilohijem uoči 12. maja.

"Razgovori mogu da teku samo onda kada se stvori dobar i povoljan ambijent u punom povjerenju i spremnosti i jedne i druge strane da se razgovor vodi u dobrom dugu a ne putem ucjena. Lično ću se založiti da to bude što prije, ali to ne zavisi samo od Vlade nego i od druge strane", rekao je Marković na konferenciji za novinare.

On je kazao da je danas vidio neke najave koje, kako je naveo, govore o tome da ako se ne počne sa dijalogom da odmah kreću litije.

"Ako javna okupljanja budu dozvoljena sjutra neka krenu sa litijama. Neka niko ne plaši litijama. Litije neće biti razlog da Vlada mijenja svoju politiku", poručio je Marković.

"Atak na Crnu Goru"

Marković je rekao i da nema nova saznanja o skrnavljenju spomen ploče na Ravnom lazu, ali poručuje da će počinioci biti privedeni pravdi.

"To gledamo kao atak na Crnu Goru i njene najveće vrijednosti, a jedna od njih je antifašizam. Poruka svim neodgovornim pojedincima je da se ne igraju sa Crnom Gorom i njenim simbolima. Za počiniocima ćemo tragati dok ih ne nađemo. Nećemo imati milosti dok pojedince ili grupe koje stoje iza njih ne privedemo pravdi", poručio je Marković.


"Virus je oko nas"

Direktor instituta za javno zdravlje (IJZ) Boban Mugoša kazao je da zabrana rada hotela više nije na snazi, te da sada mogu normalno da funkcionišu.

Na pitanje novinara o drugom talasu virusa, Mugoša je rekao da je vjerovatno da će do njega doći.

"Virus je tu oko nas. Situacija u regionu i svijetu je takva, mogućnost importacije postoji, nemamo drugog izbora nego d apoštujemo mjere koje uvodimo jer za sada protiv njega nema ni vakcine ni lijeka", rekao je Mugoša.

Istakao je da će IJZ i dalje preporučivati mjere kako bi se očuvalo zdravlje građana.