30-03-2021

Riješiti goruće probleme u ugostiteljstvu uzrokovane pandemijom

Nevladina organizacija (NVO) Ugostitelji Crne Gore formulisaće listu zahtjeva koju će početkom ove sedmice uputiti Vladi, kako bi država riješila goruće probleme u ugostiteljstvu uzrokovane pandemijom koronavirusa.

Riješiti goruće probleme u ugostiteljstvu uzrokovane pandemijom | Radio Televizija Budva

Foto: Ilustracija, Pixabay

Iz te novoformirane NVO kazali su da su za svega desetak dana od osnivanja okupili u svoju viber zajednicu više od 5,5 hiljada članova, odnosno zaposlenih u toj oblasti iz cijele države.

„Udružili su se na ovaj način podstaknuti prevashodno nebrigom države prema jednoj od najznačajnijih grana privrede u našoj zemlji, budući da su ugostitelji već 13 mjeseci, odnosno od početka pandemije Covid 19, bez adekvatne podrške i pomoći, što je posebno alarmantno imajući u vidu da su rad i poslovanje u ugostiteljstvu najteže pogođeni aktuelnom situacijom“, navodi se u saopštenju.

Iz te NVO su naveli da će u fokusu njihovog rada, pored borbe za prava zaposlenih, suzbijanja sive ekonomije i podizanja stepena zaposlenosti, u budućem periodu biti borba za opstanak ugostiteljske oblasti koja je trenutno pred ponorom, kao i za njen oporavak nakon pandemije Covid 19.

Oni su kazali da su svjesni i stanja u budžetu, odnosno nezavidne ekonomske situacije u državi, i pozvali Vladu na razumijevanje i konstruktivan dijalog u cilju u prevazilaženja postojećih problema u ugostiteljstvu, „sa kojima se možemo izboriti samo zajedničkim naporima – i nas i države.“

„U tom kontekstu, ovih dana predano radimo na formulisanju liste zahtjeva koju ćemo početkom ove sedmice uputiti na adresu Vlade, kako bi država konačno počela da rješava goruće probleme u ugostiteljstvu uzrokovane već godinu aktuelnom pandemijom“, navodi se u saopštenju.

Iz te NVO su kazali da su im podršku u borbi za opstanak ugostiteljstva, ali i za egzistenciju prije svega radnika, pružili i brojni predstavnici djelatnosti usko povezanih sa ugostiteljstvom, a čije funkcionisanje je, takođe, ugroženo aktuelnom situacijom – od domaćih proizvođača, turističkih agencija, craft pivara, autoprevoznika, do muzičara, marketinških agencija, dobavljača.

„Budući da smo proteklih godinu ostali skoro bez ikakve mogućnosti da privređujemo, cilj nam je da se združenim snagama svih uposlenih (od konobara, šankera, kuvara, do higijeničarki i vlasnika lokala i hotela..) izborimo za rješavanje osnovnih životnih pitanja, odnosno za minimum uslova nužnih za dostojanstven život, kao i za prevazilaženje krize u ovoj oblasti uslovljene pandemijom“, navodi se u saopštenju.

Ugostitelji Crne Gore su, kako je saopšteno, proteklih dana sproveli i niz anketa među svojim članstvom, koje su pokazale da je stanje u toj oblasti više nego zabrinjavajuće i da zahtijeva urgentnu reakciju države.

„Naime, 44 odsto anketiranih uposlenih u ugostiteljstvu izjavilo je da u prvom kvartalu 2021. nije dobilo subvencije u mjesečnom iznosu od 222 EUR, dok je 40 odsto anketiranih poslodavaca potvrdilo da u istom periodu nije ostvarilo pravo na subvencije zarada svojih radnika“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da su ankete pokazale da poslodavci u ovoj godini, pored subvencija zarada zaposlenima, gotovo da nijesu ostvarili nikakvo pravo na dodatni vid podrške.

„Ankete su sprovedene i kao jedan od načina za iznalaženje najboljih modela podrške i pomoći prevashodno zaposlenima, jer, bez obzira na situaciju, zbog lošeg poslovanja ugostitelja ne treba da ispaštaju i radnici, kojih je u ovoj oblasti mnogo više nego poslodavaca“, kaže se u saopštenju.

Iz te NVO naveli su da su i te kako svjesni kompleksnosti zdravstvene situacije u državi.

„I ovim putem još jednom apelujemo na sve ugostitelje da se pridržavaju epidemioloških mjera Insitituta za javno zdravlje, jer samo ako smo svi jednako odgovorni u ovoj globalnoj zdravstvenoj bici možemo se nadati da će i pandemija, ali i ekonomske posljedice koje nam je donijela, uskoro biti prošlost“, kaže se u saopštenju.


Mina