Foto: Institut za bilogiju mora
Kako navode, prirodno stanište ribe lav su Indijski okean i Crveno more, a u Mediteran je stigla kroz Suecki kanal.
“Riba lav razmnožava se tokom cijele godine, a nema prirodnih neprijatelja, zbog čega se brzo i uspješno širi. Od februara 2023. godine do danas zabilježeno je šest nalaza ove vrste u crnogorskim vodama, a očekuje se da će se broj viđenja i ulova povećavati”, saopšteno je iz Instituta za bilogiju mora.
Kako pojašnjavaju riba lav je predatorska vrsta koja se uglavnom zadržava na stjenovitom dnu, a karakterišu je otrovne bodlje, čiji ubod može uzrokovati višednevnu bol, znojenje, smetnje u disanju, a u ekstremnim slučajevima i paralizu.
“Ukoliko vas ubode riba lav, preporučuje se da: Pogođeno mjesto uronite u vruću vodu (45–50°C) na 30 do 90 minuta, potražite medicinsku pomoć što je prije moguće”, poručuju iz Instituta.
Apeluju na ribare, ronioce i građane da im svaku jedinku prijave.
“Molimo sve ribare i ronioce da svaku uočenu ili ulovljenu jedinku prijave Institutu za biologiju mora. Vaše prijave su od ključne važnosti za praćenje njenog širenja i zaštitu lokalnog ekosistema. U slučaju ulova ribe lava, budite veoma oprezni zbog njenog otrovnog uboda”, zaključuje se u objavi Instituta za biologiju mora - Kotor.