01-09-2023

Nastup za ponos cijele nacije: Crna Gora odigrala sjajan meč, Amerikanci u finišu osigurali pobjedu

Crnogorski košarkaši su u istorijskoj utakmici poraženi od Sjedinjenih Američkih Država 85:73 na startu druge faze Mundobasketa.

Sjajan otpor pružili su izabranici Boška Radovića velikom favoritu, koji je tek u finišu osigurao trijumf.

Parirala je naša reprezentacija mnogo kvalitetnijem rivalu tokom cijele utakmice.

Od starta je bilo jasno da Crna Gora ne želi da bude u ulozi statiste u današnjem meču.

Poveli su naši momci 11:4 na početku i odmah poslali poruku rivalu da će morati da se oznoje da pobijede.

Uspjela je Crna Gora da vodi na poluvremenu 39:38, a i da tokom drugog parira Amerikancima, koji nisu uspjeli da naprave veću prednost.

Tek u pretposljednjem minutu SAD su došle do plus 10 i tada je utakmica prelomljena.

Nikola Vučević ponovo je bio lider sa 18 poena i 15 skokova, Kendrik Peri ubacio je 13, Marko Simonović i Nikola Ivanović po devet, a najbolji meč od starta Mundobasketa odigrao je kapiten Bojan Dubljević sa po osam poena i skokova.

Imali su naši momci 22 skoka u napadu, što je pokazatelj ogromne želje da se dokažu protiv sjajne selekcije.

U američkoj reprezentaciji 17 poena Entonija Edvardsa, 12 je dodao Ostin Rivs, a 11 Džeren Džekson.

Crna Gora će u nedjelju od 10.40 igrati protiv Grčke.

Tok meča:

POSLJEDNJA ČETVRTINA:

39. minut – Amerikanci su na putu da prelome utakmicu, četiri brza poena za prvi put dvocifreni zaostatak našeg tima, 79:69. Tajm aut Radovića, do kraja minut i 20 sekundi.

38. minut – Dubljević poslije skoka u napadu pogađa iz reketa, 68:72, ali stiže trojka Rivsa pa Boško Radović zove minut odmora.

35. minut – Entoni Edvards pogađa za tri, SAD vode 69:62.

33. minut – Trojka Nikole Ivanovića, na koš smo zaostatka 64:62.

TREĆA ČETVRTINA:

Na minus šest smo pred završnih 10 minuta, 61:55, odličan otpor našeg tima.

29. minut – Vučević nakon promašaja Perija iz odbojke pogađa uz faul, pa koristi bacanje, 56:54 za Amerikance.

26. minut – Pogađa Peri trojku smanjujemo na 52:51, ravnopravno i dalje pariramo Amerikancima.

22. minut – Dobro smo otvorili drugi dio meča iz reketa četiri poena Vučevića, dva Simonovića, vodimo 44:41.

DRUGA ČETVRTINA:

Sjajno poluvrijeme Crne Gore! Vodimo 38:37 protiv Sjedinjenih Američkih Država. Devet poena i 10 skokova ima Vučević, sedam je ubacio Simonović, kapiten Dubljević se budi i ima četiri poena i tri skoka. Kod Amerikanaca šest poena Rivsa, pet Halibartona.

19. minut – Trojka Perija na isteku napada od tablu, izjednačenje 34:34.

16. minut -Četiri poena u nizu Ivanovića, najprije sa penala, pa iz prodora, smanjujemo na 31:29.

16. minut – Amerikanci su vezali pet poena, naši napravili nekoliko grešaka, pa kod rezultata 31:25, minut odmora zove Boško Radović.

14. minut – Budi se i Bojan Dubljević, dva poena iz reketa, nekoliko dobrih odbrana, a onda i asistencija za Radovića koji je smanjio na 26:25, pa je tajm aut pozvao Stiv Ker.

12. minut – Drugu četvrtinu otvorili smo trojkom Mihailovića, ali su Amerikanci poslije dva faula iskoristili tri od četiri bacanja i vode 22:21.

PRVA ČETVRTINA:

Serijom 7:0 Amerikanci dobijaju prvu četvrtinu 19:18. Nikola Vučević ima devet poena i osam skokova i zasad ubjedljivo najbolji igrač utakmice.

9. minut – Opet smo u naletu, nakon poena Vučevića imamo 18:12. Odlična partija naših momaka u prvoj četvrtini!

7. minut – Poslije male krize u napadu, Amerikanci su izjednačili, ali je Vučević iz reketa vratio našem timu prednost, 14:12.

5. minut – I dalje naš tim vodi, bilo je maksimalnih 11:4, a na polovini prve četvrtine 11:8 je za Crnu Goru.

3. minut – Odličan početak Crne Gore, nakon koša Džeksona, serija 7:0 koju je završio trojkom Vučević. Vodimo 7:2.

Naša ekipa u standardnoj startnoj petorci sa Perijem, Popoviće, Radončićem, Simonovićem i Vučevićem.

Amerikanci počinju meč sa Bransonom, Hartom, Edvardsom, Bridžisom i Džeksonom.

Naš tim će za dva dana u istom terminu odmjeriti snage sa Grcima.