15-01-2018

Neizvjesni pregovori oko Prevlake

Crnu Goru i Hrvatsku čekaju neizvjesni pregovori oko morske granice kod poluostrva Prevlaka ili proces pred međunarodnim pravosuđem.

Neizvjesni pregovori oko Prevlake | Radio Televizija Budva

Dojče Vele podsjeća i da se zajednička Komisija za razgraničenje Crne Gore i Hrvatske nije sastala već tri godine i da se i dalje sprovodi dogovoreni protokol iz 2002. godine.

Pravnik i bivši hrvatski diplomata, Davorin Rudolf, kazao je da za sve države na svijetu postoje dva temeljna pravila o granicama, prema međunarodnom pravu.

"Prvo, uzima se u obzir granica koja je zatečena na dan sticanja nezavisnosti, a taj princip se u pravu naziva 'uti possidetis juris', i sve države nastale iz SFRJ su dale službenu izjavu da će se toga držati. Kopno dakle nije sporno, a tamo gdje je bilo, išlo se metar po metar, i sasvim precizno se utvrdilo gdje što pripada“, objašnjava Rudolf.

Drugo pravilo, kako je naveo, odnosi se na more, i reguliše ga Konvencija o pravu mora Ujedinjenih nacija.

"Ono kaže da se morska granica kreće crtom sredine između kopnenih tačaka dviju država, sve dok se te države ne dogovore drugačije", rekao je Rudolf.

On je dodao da je interes Crne Gore kod Prevlake bitno naglašeniji, nego interes Hrvatske.

"Riječ je o sigurnosnom pitanju, zbog ulaska u Boku kotorsku. Smatram zato da se, prema boljoj praksi međudržavnih odnosa, taj argument može uzeti u obzir, naročito stoga što Hrvatskoj to ništa bitno ne mijenja. Moramo povesti računa da i od toga ne nastane žarište nekakve trajne napetosti koja može poslužiti samo sumnjivim ciljevima”, kaže Rudolf.

Dojče Vele navodi i da bi Hrvatska mogla pristati na ograničeno kretanje svojih vojnih i policijskih brodova u blizini ulaza u Boku kotorsku.

"Tek će se vidjeti koliko je moguć dogovor, uprkos slapovima biranih riječi što su ih proteklih godina izgovorili hrvatski i crnogorski funkcioneri o “uznapredovalim i korektnim poslijeratnim dobrosusjedskim odnosima”, naveo je Brailo.