20-04-2023

Rižoto i omlet sa šparogama

Šparoga je jedna od nutritivno najuravnoteženijih vrsta povrća, niskokalorična i veoma bogata mineralima, vitaminima i vlaknima.

Rižoto i omlet sa šparogama | Radio Televizija Budva

Foto: printscreen

Drugim riječima, ukoliko želite da pojedete nešto zdravo, da pritom imate osjećaj sitosti jer biljka sadrži hrom koji umanjuje glad, a da imate vitku liniju, šparoga je idealno rješenje i ne zovu je tek tako i „kraljevskim povrćem“. U 100 grama ovog povrća nema ni cijelih 30 kalorija ali zato redovan unos smanjuje loš holesterol, snižava pritisak, poboljšava zdravlje srca i sve ono što možete da pronađete u nutricionističkim brošurama.

U zavisnosti od načina uzgajanja, možete je kupiti kao zelenu, bijelu ili purpurnu, nije komplikovana za pripremanje i bez problema se može jesti i sirova, potpuno natur ili kao salata uz neznatne dodatke i začine. Naravno, najcjenjenija je divlja šparoga, ali nema svako sreće kao Mediteranci da im ovo povrće raste na brdima oko kuće.

Divlja šparoga je tanka, hrskava, aromatična i prijatno gorka. Međutim, najdostupnije su nam gajene šparoge, kojih ima u većem dijelu godine, a kada ste u prilici birajte one zelene – ukusnije su. Bitno je da budu mlade, jedre i savitljive.

Od šparoga se prave ukusni potaži, hrskave salate, a odlične su i grilovane ili kratko termički obrađene na puteru. Kako god da ih pripremate, gledajte da to bude nježno i kratko, bez previše maltretiranja začinima i dugim kuvanjem. Kako god da je pripremana, divno se slaže sa maslinovim uljem, a od vina joj najviše prijaju bijela, posebno lagana i svježa. Veoma popularan način da se pripremi šparoge je i u „običnom“ omletu, sa ili bez pršute, ali poželjno s malo parmezana.

Inače, vjerovatno zbog sugestivnog oblika biljke, šparogama se još od davnina pripisuje jako afrodizijačko dejstvo. Novija istraživanja to donekle potvrđuju pokazujući visoku koncentraciju vitamina E, poznatog i kao „vitamin plodnosti“, a ispostavilo se i da konzumiranje šparoge nepogrešivo aktivira hormone sreće u ljudskom mozgu.

Sezona šparoga je na vrhuncu, jer ih svježe obično možete naći samo od sredine aprila do kraja juna, a bolji poznavaoci kažu da je ukus u ovom dijelu godine najlepša.

RIŽOTO SA ŠPAROGAMA

½ kg šparoga
1 šolja pirinča
1 litar pileće supe
2 čena bijelog luka
1 mala glavica luka
1dl bijelog vina
parmezan
maslinovo ulje
morska so, biber

Šparoge operite i izlomite na komadiće od oko dva santimetra. Na puteru propržite sitno isjeckan luk, pred kraj dodajte i bijeli luk, pa dodajte pirinač. Promiješajte dobro, pa nalijte vinom. Kad ispari alkohol, dodajte šparoge i nalijte sa dve kutlače supe. Mešajte dok se tečnost ne apsorbuje, pa ponovo dodajte supu i tako sve dok pirinač ne postane al dente kuvan. Doterajte ukus solju i biberom i obilno pospite listićima parmezana.

OMLET SA ŠPAROGAMA

½ kg zelenih šparogama
200 gr pršute
8 jaja
2 male glavice luka
kockica putera
maslinovo ulje

Šparoge operite i izlomite svaku na tri-četiri dela. Istopite puter, dodajte maslinovo ulje, pa na tome lagano propržite isjeckani luk, a zatim dodajte šparoge i dinstajte mešajući još par minuta. Dodajte pršut, pa kad promeni boju, nalijte umućena jaja, posolite i pobiberite.

Prijatno!

Izvor: bokanews