13-09-2021

Tripković Marković: Broj turista u julu i avgustu bio 80 odsto u odnosu na rekordnu 2019.

Broj turista koji je boravio u Crnoj Gori tokom jula i avgusta u prosjeku je bio na nivou od preko 80 odsto u odnosu na rekordnu 2019. godinu, pokazuju podaci lokalnih turističkih organizacija.

Tripković Marković: Broj turista u julu i avgustu bio 80 odsto u odnosu na rekordnu 2019. | Radio Televizija Budva

Foto: mediabiro

Direktorica Nacionalne turističke organizacije (NTO), Ana Tripković Marković, kazala je Pobjedi da je od početka juna do kraja avgusta, na osnovu podataka Uprave policije, u Crnu Goru ušlo više od 2,5 miliona stranaca što je na nivou od 79 odsto u odnosu na 2019. godinu.

"Takođe, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, zaključno sa 6. septembrom, u Crnoj Gori je prijavljeno više od 1,3 miliona stranaca i oko 50 hiljada domaćih gostiju", rekla je Tripković Marković.

Ona je navela da su izuzetno zadovoljni proteklom sezonom jer je, bilo mnogo izazova, naročito imajući u vidu neizvjesnost turističkih kretanja koje je uslovila globalna zdravstvena kriza.

"Brojni turisti odlučili su da ovog ljeta odmaraju u Crnoj Gori, a mi smo se kao dobri domaćini potrudili da njihov boravak učinimo što ugodnijim i da se osjećaju sigurno i bezbjedno u našoj destinaciji. Pored turista iz zemalja regiona, koji su ovog ljeta bili najbrojniji gosti u Crnoj Gori, imali smo prilike da ugostimo turiste iz Poljske, Ukrajine, Francuske, Turske, Švajcarske, Njemačke, Rusije, Luksemburga, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Izraela, a otvorili smo i neka nova tržišta poput Kazahstana ", navela je Tripković Marković.

I podaci Aerodroma Crne Gore, kako je rekla, svjedoče o uspjehu sezone.

"Poslije perioda stagnacije, Crna Gora je za ovu sezonu uspjela da obnovi linije sa nekim od najvećih avio-prevoznika, a otvorene su avio-linije koje nas povezuju sa novim destinacijama, kao na primjer Luksemburgom ili Kazahstanom", kazala je Tripković Marković.

Avgust je, kako je navela, u Tivtu ličio na najbolje godine, dok je Podgorica opslužila oko 85 odsto aviona u odnosu na 2019. godinu. Stepen popunjenosti aviona koji su letjeli ka našim emitivnim tržištima bio je na izuzetno zadovoljavajućem nivou.

"Primjera radi, u zavisnosti od avio-kompanije, iz Ukrajine smo imali popunjenost aviona i preko 90 odsto, iz Njemačke do 88, Francuske 85, Poljske 78, Kazahstana 79 i zemalja regiona 80 odsto", dodala je Tripković Marković.

Ono što je obilježilo ovu turističku sezonu, prema njenim riječima, je pokretanje nove nacionalne avio-kompanije Air Montenegro, koja je zaključno sa 9. septembrom realizovala 417 rotacija i prevezla više od 60 hiljada putnika.

"Nacionalni avio-prevoznik saobraća ka Ljubljani, Istanbulu, Beogradu i Banjaluci, a u narednom periodu, posredstvom nacionalne avio-kompanije, bićemo povezani i sa drugim emitivnim tržištima", kazala je Tripković Marković.

Ona je, govoreći o boravišnoj taksi, rekla da su, na osnovu uvida u račun koje je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja otvorilo za tu namjenu, prihodi NTO od boravišne takse, koji su naplaćeni zaključno sa 8. septembrom, trostruko veći u odnosu na isti period 2020. godine, dok su u poređenju sa 2019. godinom na nivou od 73 odsto.

Ona je navela da njena organizacija ima uvid u 20 odsto prikupljenih sredstava po osnovu boravišne takse, koja se Zakonom o boravišnoj taksi koristi za finansiranje programa NTO.

Što se tiče postsezone, prema posljednjim podacima lokalnih turističkih organizacija, u Crnoj Gori boravi više od 70 hiljada turista što je na nivou od 64 odsto u odnosu na 2019. godine.

"Nivo popunjenosti hotelskih kapaciteta trenutno je 71 odsto, dok je popunjenost privatnog smještaja na nivou od 62 odsto u odnosu na 2019. godinu", kazala je Tripković Marković.

Prema informacijama hotelsko-turističke privrede, dodaje i da interesovanje turista sa emitivnih tržišta postoji, a u ponudi su i posebni paket aranžmani koji su u skladu sa dešavanjima na tržištu i potrebama gostiju.

"Predstavnici turističke privrede redovno prate zdravstvene mjere i protokole propisane od nadležnih zdravstvenih institucija i sprovode njihovu primjenu kako bi gostima pružili siguran i ugodan boravak. Ipak, turistički promet u postsezoni će umnogome zavisiti od epidemiološke situacije kako u zemlji tako i u svijetu", rekla je Tripković Marković.