Foto: ilustracija/pxb
U prvom tromjesečju ove godine, u poređenju sa istim periodom 2010. godine, cijene kuća porasle su 260 odsto u Mađarskoj, 238 odsto u Estoniji, a udvostručile su se u devet zemalja (Litvaniji, Letoniji, Češkoj, Portugalu, Bugarskoj, Austriji, Luksemburgu, Poljskoj i Slovačkoj).
Italija je jedina zemlja u kojoj su cijene kuća pale, i to četiri odsto, prenosi SEEbiz.
U poređenju s prvim tromjesečjem prošle godine, cijene kuća porasle su 5,7 odsto, a najam 3,2 odsto. U poređenju sa posljednjim tromjesečjem prošle godine, rast cijena iznosio je 1,4 odsto za kupovinu i 0,9 odsto za najam.
Od 2010. godine najam kuća porastao je 27,8 odsto.
Najveći rast zabilježen je u Estoniji, i to 220 odsto, Litvaniji 184 odsto, Mađarskoj 124 odsto i Irskoj 115 odsto.
Samo je u Grčkoj najamnina kuća pojeftinila, 11 odsto.
Dok su najamnine stalno rasle, cijene kuća imale su nestabilniji obrazac. Od prvog tromjesečja 2015. do trećeg tromjesečja 2022. godine došlo je do velikog skoka, nakon čega je uslijedio mali pad i stabilizacija, a zatim su ponovo počele rasti prošle godine.