19-03-2019

Dijalog neophodan preduslov snaženja partnerstva

Crna Gora, kao država koja je čvrsto posvećena multilateralizmu, očuvanju mira i jačanju međusobnog povjerenja, smatra dijalog za neophodni preduslov snaženja partnerstva, kako bi nebrojeni potencijali mogli biti valorizovani u različitim oblastima, kazao je premijer Duško Marković.

Dijalog neophodan preduslov snaženja partnerstva | Radio Televizija Budva

„Cijenimo da kao najmanja država ovog regiona predstavljamo mjesto susreta, dijaloga i saradnje“, rekao je Marković na otvaranju konferencije predsjednika parlamenata država članica Jadransko-jonske inicijative (JJI) u Budvi.

On je naglasio značaj razmjene iskustava među članicama JJI, kao i snaženja vrijednosti i standarda koji čine temelje naše bliske saradnje.

„Cijenim da je to, u vremenima brojnih izazova sa kojima se suočava Evropa i čitav svijet vanredno važno. Kompleksni izazovi po stabilnost našeg kontinenta, izazivaju širok spektar reperkusija i na naše ekonomije, na naše razvojne projekte“, rekao je premijer.

On je dodao da je Zapadni Balkan neodvojivi dio evropskih vrijednosti i istakao da će Crna Gora, kao zemlja koja je najviše odmakla u procesu pridruživanja EU, znati i moći da sve svoje raspoložive kapacitete posveti sopstvenoj i zajedničkoj evropskoj budućnosti.

„Crna Gora je danas članica NATO i u pristupnim pregovorima sa EU ulazi u posljednju i najvažniju fazu. Ne idemo naprijed samo ispunjavajući zadate obaveze iz tog procesa, već doslijedno radimo na svom razvoju kako bismo kao stabilna i razvijena država bili pouzdan partner u Uniji kao što smo to u okviru NATO“, kazao je Marković.

Kako je naveo, razvoj ekonomije, koja već dvije godine raste po stopi iznad 4,5 odsto i gotovo 11 hiljada više zaposlenih, obim i kvalitet stranih investicija, govori o čvrstom i stabilnom kursu Crne Gore - koji je prije svega određen i tradicijom unutrašnjeg multivjerskog sklada i dobrim odnosima sa susjedima.

„Valorizacija potencijala u jadransko-jonskom regionu zasniva se na pitanjima koja su zajednička na potezu od Atine do Rima. Pitanja poput snaženja demokratije, odgovornog upravljanja, očuvanja i obnove prirodnih resursa kojima raspolažemo u ovom dijelu Evrope u dominantnoj mjeri uslovljavaju naše razvojne ciljeve“, rekao je Marković.

On je istakao zahvalnost na saradnji ostvarenoj u oblasti turizma, kulture, zaštite vanredno vrijednog, jedinstvenog, kulturnog nasljeđa.

„Ipak, smatramo da je ekonomska i iskustvena razmjena i dalje u kašnjenju u odnosu na nivo političkih odnosa koje smo dostigli. Upravo u tom segmentu, bio bih sklon da podstaknem članove parlamenata JJI da kroz angažman odbora i direktne kontakte nastave ostvarivati nove koridore saradnje u našoj regiji“, rekao je premijer.

Osvrćući se na crnogorsko predsjedavanje Inicijativom, Marković je kazao da ohrabruje dinamika aktivnosti koje se sprovode na nivou parlamenata i što se, u oblastima koje su važne za građane svih država članica JJI, ostvaruju vrijedni rezultati.

„U Crnoj Gori smo tom cilju bezrezervno posvećeni, pa osim aktivnog učešća u velikom broju regionalnih inicijativa i organizacija, u segmentu nauke smo inicirali formiranje Međunarodnog instituta za održive tehnologije, koji bi našem regionu i Jugoistočnoj Evropi trebalo da donese jedinstven koncept i moderan sistem u oblasti hadronske kancer terapije i istraživanja u biomedicini“, rekao je Marković.

On je pozitivnim ocijenio želju San Marina da pristupi Inicijativi i dodao da se nada da će se to desiti na predstojećem ministarskom savjetu Inicijative u Budvi, u maju.