10-03-2025

(FOTO) Vuk Bojanović uhvatio rijetku ribu „lava” u blizini ostrva Školj; Prvi put zabilježen ulov ove vrste

Prethodnog vikenda, u blizini ostrva Školj, ribar Vuk Bojanović iz Budve uspio je da ulovi jednu od najprepoznatljivijih riba na svijetu – ribu lav (Pterois). Ovaj ulov izazvao je veliko iznenađenje, jer riba lav, pretežno obitava u tropskim morima.

(FOTO) Vuk Bojanović uhvatio rijetku ribu „lava” u blizini ostrva Školj; Prvi put zabilježen ulov ove vrste | Radio Televizija Budva

Foto: Privatna arhiva

Ova vrsta ribe poznata je po dugim, otrovnim perajama i karakterističnim crveno-bijelim prugama, pripada porodici škarpinki (Scorpaenidae). Iako je njen prirodni dom Indijski okean i Crveno more, klimatske promjene i morske struje omogućile su širenje ove vrste ka Mediteranu, uključujući i Jadran.

Prvi primjeri ribe lav u Jadranskom moru zabilježeni su 2019. godine, a njen broj se postepeno povećava. Zbog svoje predatorske prirode i agresivnog ponašanja, riba lav postaje ozbiljan ekološki izazov za lokalne riblje vrste, jer nema prirodne predatore u ovom dijelu. Ova invazivna vrsta sada se pojavljuje sve češće, a ulov Bojanovića iz Budve potvrđuje njen nastavak širenja i u crnogorskom dijelu Jadranskog mora.

„Tu gdje je njeno stanište, riba lav je dominantna vrsta, jer nema drugih predatora. Većinom obitava u kamenitim područjima i veoma brzo se množi, šireći svoje teritorije i osvajajući nove prostore“, istakao je za naš portal Bojanović.

Riba lav nije opasna ako se s njom postupa pažljivo, ali njen ubod može izazvati jake bolove i zdravstvene probleme. Stručnjaci upozoravaju sve koji se bave ribolovom i rekreacijom u moru da budu oprezni pri susretu sa ovom vrstom i izbjegavaju kontakt sa njenim otrovnim perajama.


Foto: Privatna arhiva

Uprkos tome, meso ribe lav je sigurno za konzumaciju ukoliko se pravilno pripremi.

Ulov Bojanovića ukazuje na to da je riba lav postala redovna "stanovnica" Jadranskog mora i da se njeno širenje mora pomno pratiti kako bi se spriječile potencijalne negativne posljedice po lokalne ekosisteme.

Ovaj događaj takođe podseća na važnost ekološke svijesti i istraživanja kako bi se bolje razumjeli uticaji invazivnih vrsta na naše more i obalu.

D.Č.