11-02-2020

Da li se javne površine metropole turizma pretvaraju u divlje deponije?

U naselju Boljačin do na svega par kilometara od centra Budve iznikla je divlja deponija, zamaskirana šumom i divljim rastinjem, a tik uz glavni put kroz ovo prigradsko naselje.

Da li se javne površine metropole turizma pretvaraju u divlje deponije? | Radio Televizija Budva

Da je otpad generalno veliki problem u Budvi svjedoči niz divljih deponija koje se mogu vidjeti uz gradske puteve i u naseljima, međutim ono što najviše privlači pažnju kod nakupljenog otpada u ovom naelju jeste to što se prekoputa mjesta na kojem su se mještani očigledno odlučili da odlažu svoj sitni, ali i kabasti otpad nalaze čak nekolika kontejnera.



Ovaj put kao što je mještanima poznato vodi ka jednom od najpoznatijih budvanskih vjerskih lokaliteta manastiru Podmaine, te njime svakodnevno funkcioniše dosta sugrađana, ali i turista.



Takođe ovo prigradsko naselje važi za jedno od naseljenijih mjesta u Budvi, gdje ima dosta djece, ali i ljudi koji izdaju smještajne kapacitete, što svakako narušava sliku Budve onima koji u njoj borave.



U ovoj samoiznikloj divljoj deponiji može se vidjeti sve od najsitnijeg do krupnog kabastog otpada, ostatci kućnih potrepština, kese i plastični otpad koji je kako je svima poznato po okolinu i najopasniji, kao i otpada sa kojim vlasnici poslije odrađene turističke sezone nijesu znali šta da rade, kao što su ležaljke, suncobrani i pedaline, te su se odlučili da ga odlože baš tu.



Postavlja se pitanje da li je lijenost ili nekultura mještana glavni uzrok pretvaranja ove javne površine u omanju deponiju, ko je zadužen da prati ponašanje i ophođenje mještana prema javnim površinama i kako ovo sankcionistai i stati mu na kraj?



Javne površine metropole turizma ne smiju biti deponije!