16-04-2024

U školama i vrtićima od septembra novi namještaj

Narednu školsku godinu sve osnovne i srednje škole, kao i vrtići trebalo bi da počnu sa novim inventarom u učionicama, najavila je ministarka prosvjete Anđela Jakšić-Stojanović.

U školama i vrtićima od septembra novi namještaj | Radio Televizija Budva

Foto: Pexels



Odgovarajući na pitanja poslanika u Skupštini Crne Gore ona je najavila brojne infrastrukturne projekte i poručila da je ovo godina najvećih ulaganja u obrazovnu infrastrukturu.

Od brojnih ulaganja navela je 6,3 miliona za računarsku opremu, podsjetila da će u februaru 2025. biti završena gradnja OŠ "Vladimir Nazor" u Podgorici, kao i tender za rekonstrukciju devet srednjih škola ukupne vrijednosti 5,95 miliona eura.

Očekuje se da će, kako kaže, do kraja ove nedjelje biti raspisan tender za nabavku namještaj za škole i vrtiće.

“Ako sve bude išlo kako treba u toku ljeta svi vrtići, osnovne i srednje škole će dobiti potpuno novi inventar poslije decenija zastoja u ovoj oblasti”, kazala je ministarka u Skupštini.

Najavila je i nastavak realizacije projekata dogradnje vrtića na Zabjelu i Kotoru, a do kraja aprila se očekuje raspisivanje tendera za odabir projektanta za odabir glavnog projekta za školu u Siti kvartu.

U prvoj polovini godine, najavila je i tender za novu školu na Karabuškom polju. Do kraja godine bi se, kako kaže, moglo očekivati da počnu izgradnja vrtića u Siti kvartu i Beranama. Ministarka je najavila tendere za brojne druge projekte u obrazovanju.

Politizacija jedan od najvećih problema obrazovnog sistema

Jakšić Stojanović kazala je i da je politizacija jedan od najvećih problema obrazovnog sistema, jer ne postoje adekvatni kriterijumi za izbor direktora i nastavnika.

Ona je u Skupštini, odgovarajući na pitanje poslanice Demokratske partije socijalista (DPS) Zoje Bojanić Lalović koje korake su preduzeli za poboljšanje položaja nastavnika, kazala da je u tom cilju u svoj tim izabrala nastavnike i stručne saradnike iz škole.

„Za koje smatram da na najbolji način mogu odgovoriti svim izazovima našeg sistema i predložiti najbolje mjere za unapređenje statusa prosvjetnih radnika“, rekla je Jakšić Stojanović.

Ona je kazala da sve do sada realizovane i planirane aktivnosti Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) mogu doprinijeti da se prosvjetnim radnicima vrati ugled i status koji zaslužuju.

Ministarstvo nemoćno ako školski odbor donese odluku da ne treba razrješenje

Bojanović Lalović je pitala i da li MPNI ima plan za oporavak sistema obrazovanja, imajući u vidu poražavajuće rezultate PISA testiranja i sve češće uvođenje politike u školske učionice.

Ona je kazala da je prosvjetna inspekcija skoro konstatovala da je podnijela 18 predloga za razrješenje direktora obrazovno-vaspitnih ustanova, a da školski odbor nije uvažio čak 15.

Jakšić Stojanović je rekla da je podatak o prosvjetnoj inspekciji tačan i, kako je navela, poražavajuće je da MPNI nema nikakav mehanizam djelovanja.

Ona je objasnila da to znači da su u Ministarstvu nemoćni ukoliko školski odbor donese odluku da ne treba razrješenje. „Moja molba će biti svima da podržite izmjene Zakona o opštem obrazovanju, jer je to nužan preduslov da bismo osnovne stvari doveli u red i bez toga nema reforme obrazovnog sistema“, rekla je Jakšić Stojanović.

O akreditaciji FCJK

Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč pitala je šta je Jakšić Stojanović uradila da osigura da Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK) dobije nediskriminatoran tretman i da se postupak reakreditacije tog fakulteta blagovremeno okonča.

„Imajući u vidu ozbiljne sumnje u objektivnost i profesionalnost direktora Agencije za kontrolu kvaliteta u visokom obrazovanju (AKKVO), Gorana Danilovića u postupanju u slučaju redovnog procesa reakreditacije FCJK“, dodala je Vuković Kuč.

Jakšić Stojanović je odgovorila da su se obratili AKKVO, koja ih je informisala da je FCJK 27. oktobra prošle godine podnio zahtjev za reakreditaciju.
Kako je kazala, u izjašnjenju AKKVO se navodi da se postupak akreditacije nalazi u fazi u kojoj Komisija za reakreditaciju vrši evaluaciju zahtjeva i dopunjenih dokaza zatraženih 12. marta ove godine.

Jakšić Stojanović je istakla da se najkasnije do 27. aprila mora odlučiti o reakreditaciji FCJK.

Ona je navela da je, nakon što su dobili prigovor na protivpravnu aktivnost Danilovića povodom postupka reakreditacije FCJK, MPNI iniciralo inspekcijski nadzor prema Odjeljenju uprave inspekcije u Ministarstvu javne uprave i taj postupak je u toku. „Formirali smo na niovu MPNI Komisiju za nadzor nad radom AKKVO“, rekla je Jakšić Stojanović.

Odluke Vesne Bratić do sad državu koštale 103.000 eura

Poslanik DPS-a Abaz Dizdarević upitao je koliko je do sada pravosnažnih presuda u kojima je Ministarstvo izgubilo spor, a koje se odnose na postupke pokrenute od nezakonito smijenjenih rukovodilaca vaspitno-obrazovnih ustanova u mandatu bivše ministarke Vesne Bratić i kolika je šteta koja se mora platiti iz državnog budžeta.

Jakšić Stojanović je rekla da je do sada oko 140 bivših direktora koji su razriješeni sa tih funkcija pokrenulo sporove pred osnovnim sudovima.

„Prema evidenciji Odjeljenja za drugostepeni upravni postupak i nadzor, okončano je 130 sporova i donijeto 130 pravosnažnih presuda u kojima su kao nezakonita poništena rješenja Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta“, rekla je Jakšić Stojanović.

Ona je dodala da je Ministarstvo u pravosudnim okončanim postupcima u obavezi da tužiocima plati na ime troškova postupka 102.924 eura.

„Nakon pravosnažnosti presuda kojima je utvrđena nezakonita smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova njih 97 je pokrenulo postupke pred nadležnim sudovima za naknadu štete zbog nezakonitog razrješenja protiv Ministarstva“, kazala je Jakšić Stojanović.

Kako je dodala, ti postupci su u toku i nemaju podatak o tome koliki će biti iznos nadoknade.