12-09-2018

Zašto je magnezijum neophodan organizmu

Magnezijum je, između ostalog, potreban tijelu kako bi ograničio proizvodnju hormona stresa, smanjio upale u organizmu i kako bi nivo šećera u krvi bio stabilniji.

Zašto je magnezijum neophodan organizmu | Radio Televizija Budva

Magnezijum pomaže da tijelo funkcioniše normalno. Preciznije, ovaj mineral je potreban za više od 600 metaboličkih funkcija, a mnogi ljudi ga nemaju dovoljno u organizmu.

Između ostalog, potreban je tijelu kako bi ograničio proizvodnju hormona stresa, pomaže u vezivanju kalcijuma za kosti, u trudnoći, kod opuštanja mišića.

Osim toga, reguliše rad crijeva, posebno u slučaju zatvora. Kod trudnica smanjuje opasnost od spontanog pobačaja i prijevremenog porođaja.

Potrebe za magnezijumom se povećavaju tokom rasta, trudnoće ili dojenja. Kod mladih, njegov nedostatak može izazvati nestabilnost karaktera i pretjeranu uznemirenost. Za sportiste on je stimulativno sredstvo koje se izlučuje znojem, dok ga organizam starijih osoba teže apsorbuje.

Na njegov nedostatak ukazuju usporenost, grčevi i bolovi u mišićima, nesanica, glavobolja, vrtoglavice, emotivna preosjetljivost, nervoza, uznemirenost.
Manjak minerala magnezijuma je otežavajući faktor u slučaju degenerativnih oboljenja i kardiovaskularnih bolesti poput ateroskleroze.

Zbog svega toga, važno je da unosite dovoljno magnezijuma kroz ishranu - 300 miligrama za muškarce i 270 miligrama za žene. Namirnice koje su bogate magnezijem su špinat, orasi, riba, meso i smeđa riža.