14-02-2022

Sanacija Citadele ne smije da čeka

Potporni zid srednjovjekovne tvrđave i kulturno-istorijski spomenik Citadela u Budvi u lošem je stanju i urušava se s morske strane. Iz Mjesne zajednice Stari grad upozoravaju da se sa sanacijom više ne smije čekati, te da nadležni pod hitno moraju dati sve od sebe kako bi sačuvali najveću spomeničku dragocjenost Budve. Iz Opštine poručuju da su svjesni problema, te da će bedeme zbog vremenskih prilika sanirati na proljeće.


Foto: printscreen rtcg

Čuvari Budvanske istorije, starogradski bedemi iz 15. vijeka već 30 godina prepušteni su sami sebi. Nažalost, zub vremena učinio je svoje... Sve to s tugom gleda Budvanin Jerko Dragićević.

"Od završetka Drugog svjetskog rata niko o starom gradu nije vodio računa. Ni dan danas. Bez ono malo, da nije bilo Tita živoga ni to se ne bi napravilo", kaže Dragičević.

Iz Mjesne zajednice Stari grad intezivno obilaze bedeme. Uočljivo je, kažu, da se i po nekoliko kvadrata bedema obrušilo u more, te da vremena za čekanje više nema.

"Nije bitna za Stari grad sezona koliko je bitno da se to riješi jer može još koji jugo zahvatiti što može prouzrokovati još veća oštećenja. Ogromni broj problema je. Pod hitno se moraju riješiti, to je čišćenje starog grada sa strane mora, izvlačenje vlage, iluminacija starog grada, kako spolja tako i unutra. Saniranje starog grada , saniranje svih plaža", ističe Luka Vučković.

Teren su još krajem novembra obišli i nadležni iz Opštine Budva. I oni su uočili velika oštećenja bedema i to na četiri mjesta, koja će, kako obećavaju sanirati na proljeće.

"Da bi se javnost umirima može se reći da je statička stabilnost bedema u zadovoljavajućem stanju. Da u narednom periodu treba vršiti redovni monitoring a što se tiče ovih konkretnih oštećenja Sekretarijat će na osnovu ovog izvještaja u najskorije vrijeme uz saglasnost sekteratijata za zaštitu kulturnih dobara uraditi jedan konzervatorski projekat sanacije", kaže Srđan Gregović iz Sekretarijata za komunalno stambene poslove.

Mora se, kaže Gregović, razmišljati dugoročno, kako bi bedeme trajno zaštitili od talasa.

"Za to je u svakom slučaju potrebno uključivanje Javnog preduzeća Morsko dobro da se uradi odgovarajuća zaštita samog mora sa odredjenim stijenama. Prirodnim ili podvodnim koji bi činio zaštititu i smanjio udare talas u te donje bedeme", navodi Gregović.

A Morsko dobro, kako su nam saopštili, nije nadležno za sanaciju Starog grada, ali jeste za plažu Mogren, koja je takođe u lošem stanju. Nekoliko puta su sanirali stazu koja vodi ka Mogrenu, ali bez glavnog projekta ne mogu kažu riješiti i problem erozije. Mještani ipak upozoravaju da vrijeme ističe.

"Plaža Mogren je kao Kopakabana za Rio. Kao što vidite i sami medja koja je štitila plažu od erozije se oburdala i ukazivali smo u više navrata na ovaj problem. Studiju treba uraditi ali hitno medju sanirati da se spriječi ova katastrofa. Ovi stoljetnji borovi će svi da padnu", napominje Ognjen Balabušić, predsjednik Mjesne zajednice.

I tako su Budvani primorani, kažu, da vjeruju u obećanja i najbolje namjere nadležnih, kako se njihove strepnje ne bi obistinile...

"Neka su mi živi i zdravi, ne vjerujem nikome ništa dok ne vidim", poručuje Jerko Dragičević.


(RTCG)