18-04-2024

Budvanski ribari traže da se javno saopšti datum preuzimanja Luke Budva od strane Morskog dobra

Građani i ribari grada Budve u saopštenju za javnost oglasili su se povodom stavljanja van snage Zaključka Vlade Crne Gore na sjednici 28. marta, kojim je data saglasnost da se Luka Budva da na korišćenje Opštini Budva, a čime je Luka ponovo data na upravljanje Morskom dobru.


Foto: Arhiva, portal RTV Budva


Kako su kazali u saopštenju, građani Budve, korisnici Luke, kao i ribari bili su zatečeni ovom viješću u medijima.

"Jer je u prethodnom periodu održano niz sastanaka između predstavnika Morskog dobra i Opštine Budva o preuzimanju Luke Budva, što je i bila želja građana ispoljavana kroz višegodišnje zalaganje da se to realizuje", navodi se u saopštenju.

Oni su kazali da su od strane Opštine Budva upoznati da je od potpisivanja sporazuma sa Morskim dobrom u martu 2023. urađeno puno toga, te podsjetili da je na osmoj sjednici Skupštine opštine Budva, koja je održana 18. avgusta prošle godine, donijeta Odluka o davanju saglasnosti na Odluku o izmjenama i dopunama Statuta D.o.o. Komunalno Budva, čime su se, kako su naglasili, stekli uslovi da Opština Budva preda Luku na upravljanje Komunalnom preduzeću.

Takođe, podsjetili su da je donijeta i Odluka o zaključenju Sporazuma radi regulisanja prava i obaveza između Opštine Budva i “Dukley Marina” D.o.o. Budva.

"Uporedo sa svim nevedenim usvojenim odukama od strane Opštine Budva, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom ne preduzima ništa po pitanju realizacije zahtjeva koji je upućen 09.02.2023. godine prema privrednom drušvu “Dukey Marina”, gdje im se nalaže da predaju dio morskog dobra, to jest Luku Budva, shodno Zaključku Vlade Crne Gore od 11.06.2021. godine, kojim je stavljen van snage Zakjučak Vlade od 10.04.2017. godine. Navedenim Zaključkom Vlade od 2021. godine je konstatovano da su prestali da važe privremeni ugovor o korišćenju morskog dobra od 2017. godine, kao i prateći aneksi I i II privremenog ugovora sklopljeni 2018. i 2019. godine, što implicira da bivši zakupac Luke nelegalno obavlja privrednu djelatnost naočigled svih državnih institucija."

Građani Budve i ribari traže od direktora Morskog dobra da javno saopšti datum preuzimanja Luke Budva od strane tog preduzeća.

U tom smislu, podsjetili su i na izjavu za medije od 29. marta ove godine u kojoj je, kako su naveli, direktor saopštio da je Luka Budva u sigurnim rukama i da građani nemaju razloga za brigu.

"Ovim putem vas obavještavamo da bivši zakupac Luke svakodnevno potražuje uplatu novčanih sredstava za izmirivanje godišnje cijene zakupa komunalnog veza pozivajući korisnike putem telefona, uz nimalo prijatne razgovore i prijetnje da će oduzeti komunalni vez korisniku i dati nekom drugom na korišćenje", navodi se u saopštenju.

Takođe su naveli da je saopštenjem za medije od 25. aprila prošle godine direktor Morskog dobra građanima saopštio da nisu u obavezi da bivšem korisniku D.o.o. “Dukley Marina” plaćaju zakup komunalnih vezova, te da u slučaju potraživanja to prijave Morskom dobru.

"U skladu sa navedenim vidimo da Morskom dobru nije stalo da zaštiti interesa građana i ispuni sve rečeno u sopstvenim saopštenjima. Svjedoci smo da se godinama ništa nije ulagalo u infrastrukturu Luke Budva i da je ona služila bivšem zakupcu samo za ostvarivanje ličnih interesa i ekstra profita. Kao građani i korisnici Luke, upućujemo apel direktoru Morskog dobra vezano za rad i organizaciju Luke, i ukazujemo da je neophodno organizovati operativni dio Luke, što je i obaveza po Zakonu o lukama, mjesto za pristajanje turističkih brodova koji su registrovani za prevoz putnika, mjesto priveza plovila za sve registrovane privredne ribolovce, mjesto za prvi iskrcaj ribe, utovar i istovar ribolovnih alata, kao i obezjeđivanje dodatnog broja komunalnih vezova. U sklopu Luke treba organizovati mjesto za prodaju ribe sa svim sanitarno tehničkim uslovima", smatraju građani i ribari.

Kako su kazali, žele da upoznaju direktora Morskog dobra sa stanjem lokalnog privezišta u Petrovcu i tamošnjim problemima koji su evidentni od kada se, kako su naglasilo, to privezište izdaje u zakup od strane Morskog dobra.

"Predlažemo da se u planiranju daljih poslovnih aktivnosti od strane Morskog dobra lokalno privezište u Petrovcu tretira kao Luka Budva i iskljući iz budućih planova davanja u zakup", dodaje se u saopštenju.

Oni pretpostavljaju da od preuzimanja Luke neće biti ništa, jer je, kako smatraju, očigledno da se u rukovodstvu Morskog dobra nastavlja stara praksa sa zaštitom interesa zakupca Luke. Dodatno, ocijenili su i to da postoji intencija da se javnosti u produženom trajanju plasiraju informacije da je došlo vrijeme da se Luka vrati građanima.

"Postavljamo javno pitanje: Zbog čega je direktor Morskog dobra, gospodin Mladen Mikijelj uputio Vladi Crne Gore dopis da se raskine sporazum o preuzimanju Luke Budva od strane Opštine Budva i kojim se to interesima rukovodilo da se Luka koja pripada svim građanima Budve vrati na upravljanje Vladinom javnom preduzeću? Svaki građanin Budve zna da se pitanje Luke aktuelizuje sa svakim novim izbornim ciklusom i da se koristi u predizborne svrhe, a mi tražimo da se sa tom praksom konačno prestane. Mi želimo samo da se Luka Budva vrati Opštini Budva, kako bi bila isključena svaka mogućnost da Vlada sjutra opet donese odluku da se taj resurs grada dodijeli nekom novom zakupcu", zaključuje se u saopštenju.